جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

مراسم عزاداری پولکه تولاماخ (مشعل گردانی) در شهرستان عجبشیر - نمایش محتوای خبر

 

 

مراسم عزاداری پولکه تولاماخ (مشعل گردانی) در شهرستان عجبشیر

مسوول میراث فرهنگی و گردشگری عجب شیر گفت: مراسم عزاداری 'پولکه تولاماخ' (مشعل گردانی) امشب و فردا شب در این شهرستان برگزار شد.

مراسم عزاداری پولکه تولاماخ (مشعل گردانی) در شهرستان عجبشیر

سیروس جبارزاده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پولکه تولاماخ روستای شیشوان عجبشیر، به عنوان یکی از 9 آیین عاشورایی آذربایجان شرقی ثبت ملی شده است، افزود: مشعل گردانی این منطقه، آیینی در چارچوب گرامیداشت یاد 72 یار وفادار امام حسین(ع) و خورشید فروزان دشت کربلاست.

وی یادآور شد: براساس این آیین، شب های تاسوعا و عاشورای حسینی در روستای شیشوان، دهها 'پولکه'(مشعل) آتشین در فضای تاریک شب چرخانده شده و بر ظلمت و تاریکی این شب های غم افزا غلبه می کند.

مسوول میراث فرهنگی و گردشگری عجب شیر، مراسم مذهبی 'پولکه تولاماخ' را از منحصربه فردترین آیین های عزاداری حسینی کشور خواند و اظهار کرد: 'پولکه' نام نوعی توپ آتشین ساخته شده از پارچه است که آن را با سیم بسته و پس از نفت اندود کردن، آتش می زنند.

جبارزاده، با بیان اینکه مردم روستای شیشوان در شب عاشورا به یاد امام حسین(ع) و قیام آن حضرت، آتش می گردانند، ادامه داد: کودکان این روستا در شب تاسوعا آیینی به نام 'کیچیک پولکه'(مشعل کوچک) و بزرگترها در شب عاشورا مراسم اصلی را با نام 'بویوک پولکه'(مشعل بزرگ) برگزار می کنند.

وی، گفت: در این آیین یک مشعل اصلی بزرگ در مرکز میدان و در جلوی مسجد اعظم روستا افروخته می شود تا مردم به گرد آن جمع شوند.

مسوول میراث فرهنگی و گردشگری عجب شیر یادآوری کرد: عزاداران یکی یکی به زیر این مشعل رفته و دو نفر نیز به دنبال آن ها راه می افتند که یکی از آن ها سطل آب به همراه داشته و دیگری آب را از سطل بر می دارد و بر آتش گردان می ریزد تا او را خنک کند.

جبارزاده، افزود: بعد از روشن شدن مشعل اصلی، مشعل های کوچک دیگر متعلق به محله ها، از سوی عزاداران از جلوی مسجد محل به میدان اصلی آورده می شود.

وی گفت: عزاداران این مشعل ها را با زنجیرهای بلندی در دست، با آتش مشعل اصلی روشن کرده و بر سر عزاداران می گردانند.

وی، یادآوری کرد: آتش گردانی اهالی روستای شیشوان به عقیده بسیاری، به نشانه آتش گرفتن خیمه های امام حسین(ع) در شب عاشوراست.

جبارزاده، قدمت آیین عزاداری پولکه تولاماخ را طبق شواهد محلی مربوط به دوران صفویه اعلام کرد و ادامه داد: سینه زنی، زنجیرزنی، شاه حسین وای حسین، تزئین اسب امام حسین (ع) و مراسم تعزیه امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل(ع) از دیگر آیین های سنتی عزاداری ایام محرم در روستای شیشوان شهرستان عجبشیر است.

شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت درفاصله 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.