جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: هر گونه عملیات در محدوده ارک متوقف است - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: هر گونه عملیات در محدوده ارک متوقف است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد: به دنبال مذاکره و رایزنی های انجام گرفته با بنیاد مصلی، هر گونه عملیات خاکبرداری در محدوده ارک علیشاه متوقف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: هر گونه عملیات در محدوده ارک متوقف است

مرتضی آبدار سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی نیز به عنوان یک ساختار کشوری که مدیریت آن در تهران متمرکز است، در محدوده ارک حضور دارند. 
وی با بیان اینکه در زمان حاضر مورد خاصی در ارتباط با ارک علیشاه وجود ندارد، اظهار کرد: بنیاد مصلی و اداره کل میراث فرهنگی استان تعامل خوبی دارند و بخش عمده ماشین آلات نیز از محدوده ارک خارج شده اند.
وی ادامه داد: اینجانب در مقام مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شخصا در روند رسیدگی به این موضوع در محل هستم و به مردم اطمینان می دهم که هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اعزام یک گروه 5 نفری از کارشناسان باستان شناسی از معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور به تبریز تشریح کرد: ما بر اساس نظرات کاررشناسی این گروه اقدام خواهیم کرد. 
وی با بیا اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان علاقه ای به ورود به مباحث غیرکارشناسی ندارد، گفت: از رسانه ها نیز انتظار داریم که واقعیت ها را در ارتباط با موضوع ارک علیشاه منعکس کنند.
وی با اشاره به آمادگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی برای اطلاع رسانی و شفاف سازی در ارتباط با موضوع ارک علیشاه در صورت ضرورت افزود: ما با لحاظ کردن سابقه تاریخی و حقوقی این پرونده تلاش داریم بر مبنای تعامل و مذاکره و تکیه بر خرد جمعی پیش برویم.
آبدار یادآور شد: تاکنون دو بار با مسئولان بنیاد مصلی نشست داشته ایم و توافق کردیم که هر گونه عملیات تا حضور گروه اعزامی باستان شناسان از تهران متوقف شود.
وی اضافه کرد: اداره کل میراث ففرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همه اقدامات قانونی لازم در ارتباط با ارک علیشاه را انجام داده است و سعی می کنیم موضوع را مدیریت کنیم تا نتیجه بگیریم.
احداث پارکینگ مصلای بزرگ امام (ره) تبریز در محدوده ارک علیشاه تبریز در روزهای اخیر اعتراضاتی را در شبکه های اجتماعی موجب شد.
احداث بنای ارک علیشاه در سال 716 هجری قمری به دستور تاج الدین علیشاه جیلانی آغاز و در سال 724 به اتمام رسید. این بنا یکی از شاهکارهای هنر معماری اسلامی می باشد که عظمت آن در هنر معماری و بنا های اسلامی کم نظیر است.
ارک علیشاه نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌ است.
این ارک یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است. این ارک در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌ است.
ارک تبریز توسط خواجه تاج‌ الدین علی‌شاه بنا شده‌ است. این بنا بر اثر زمین‌لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب شده‌ است. 
امروزه تنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد بر جای مانده‌ است که خود موید شکوه و آبادانی آن در گذشته‌ است. دیوارهای موجود در حقیقت تشکیل‌ دهنده ایوان تاق‌ پوش و حمال تاقی استوانه‌ای عظیمی بوده‌ است که فضای به‌ وجود آمده به‌ عنوان شبستان و عنصر اصلی مسجد علیشاه به‌ شمار می‌ رفته‌ است.
ارک تبریز و محوطه باستانی آن در 15 دی 1310 خورشیدی به شماره 170 در فهرست آثار ملی ایران به‌ ثبت رسیده‌ است و نقشه حریم استحفاظی قانونی و ضوابط حفاظتی آن در نشست 29 خرداد 1357 شورای حفاظت آثار تاریخی اداره کل حفاظت آثار تاریخی مشخص و مورد تأیید اعضا قرار گرفته‌ است. / ایرنا