رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

محفل ادبی - نمایش محتوای صدا

 

 

محفل ادبی

Loading the player...

  آثار ادبی منظوم و منثور پارسی از ارزشمندترین ذخایر و غنائم فرهنگی در حوزه ی تمدنی ایران است . خلاصه ، زبان و ادبیاتی که فردوسی در توس خراسان ، مولوی در قونیه ی روم ، سعدی و حافظ در شیراز ، خواجو در کرمان، قطران در تبریز، خاقانی در شروان ، نظامی در گنجه ، ناصر خسرو در یمگان، شهریار در تبریز و اقبال در لاهور با آن سخن گفته اند ، میراث معنوی ماست  و باید آن را صادقانه پاس بداریم.

در سطح سیاسی و بین المللی هم ، این ادبیات ماست که هویت ما را به طور مستمر در سطح کلان محفوظ داشته است . این شعر سعدی ست که بر سر در سازمان ملل نقش است و این غزل حافظ ، مثنوی مولانا و رباعیات خیام است که اروپاییان چون کاغذ زرش می برند . به عکس ، اکثر سیاست ورزانی که هر کدام در برهه یی به طور رسمی و سیاسی بر ملت ایران حکومت کرده اند ، هیچ کدام در حافظه ی جمعی ملت ما به اندازه یی جا نیفتاده اند که موجب قوام هویت ما بشوند.اما زبان و فرهنگ و هویت ما به یمن داشتن بزرگانی چون فردوسی ، مولوی ، سعدی ، حافظ و خیام برقرار و بر دوام ماند.

کسی که تاریخ ایران را می شناسد و هویت ایرانی را ارج می نهد ، نیک می داند که پاسداری از فرهنگ ملی ، زبان و ادبیات پارسی و تقویت هویت ایرانی بیش از مسائل دیگر باعث رشد آگاهی فرهنگی و ملی ، زمینه ساز همه ی جهش های مثبت سیاسی و اجتماعی خواهد شد.

در این میان چهره هایی ( که هرگز از یاد نخواهند رفت) وجود دارد مانند: حضرت حافظ که گوته بزرگترین شاعر آلمان و یکی از نامداران شاعران جهان در ستایش حافظ و شعر او چنین شیفته وار سخن می گوید:«ای حافظ، سخن تو چون ابدیت با عظمت است زیرا آن را آغاز و انجامی نیست . کلام تو چون گنبد آسمان تنها به خود وابسته است و میان نیمه غزل  توبا مطلع و مقطعش فرقی نمی توان نهاد، چه همه ی آن در حد کمال و جمال است . ای حافظ ، خود را با تو برابر نهادن حقاً که دیوانگی محض است ! تو آن کشتی مغرور و سرافرازی هستی که باد در بادبان افکنده ای و سینه ی دریا را می شکافی و پا بر سر امواج می نهی ، و من تخته پاره ای بیش نیستم که از خود بی خبر سیلی خور امواج می نهی ، و من تخته پاره ای بیش نیستم که از خود بی خبر سیلی خور امواج اقیانوسم.در دل سخن شورانگیز تو گاه موجی از پس موج دیگر می زاید و گاه دریایی از آتش در تلاطم است. اما مرا این موج آتشین در کام خویش می کشد و فرو می برد. با این همه هنوز  در خود جراتی اندک می یابم که خویشتن را یکی از مریدان تو بشمار آورم زیرا من نیز چون تو در سرزمین نور زندگی کردم و عشق ورزیدم» پس بی گمان شاعران و ادبیات گذشته ما جهانیان به خوبی می شناسند و بر ماست که با احترام و پاسداشت میراث گرانبهای مفاخر گذشته ی خویش ، به فکر شناخت بهتر این شاعران و بررسی فکر و زبان و اندیشه آن ها و شناساندن آنان به دیگران باشیم .

برنامه محفل ادبی در هفته يک ساعت بصورت زنده با حضور کارشناسان در خصوص ادبيات کتبي و شفاهي به بررسي هاي جامع مي پردازد. ايجاد اعتمادسازي، ترويج اندوخته غني ملي و بومي در زمينه هاي شعر و نظم و نثر ادبي، از جمله اهداف اصلي اين برنامه است. این برنامه یکشنبه ها از ساعت 22 مهمان خانه های شما عزیزان است

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده: بهرام بهروزی

گوینده: یوسف منیری فر

نویسنده: یوسف منیری فر

صدابرداران: فتح آبادی، مرسلی، علیزاده