سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

محرم غم نامه سی - نمایش محتوای صدا

 

 

محرم غم نامه سی

محرم غم نامه سی


Loading the player...
ماه محرم اولین ماه سال هجری قمری و از جمله اشهرالحرام یعنی ماه های حرام است. اشهر الحرام ماه های محرم، ذوالقعده، دوالحجه و رجب بنابر نص قرآن کریم و احادیث ثابت پیامبر اکرم (ص) از حرمت زیاد برخوردار می باشد. این بدین معنی است که مرتکب شدن به گناه و اعمال ناجایز در این ماه ها بدتر از اوقات دیگر است و ضمناً پاداش عمل نیک نیز در این ایام بیشتر از اوقات عادی میباشد.
 
در حقیقت با فضیلت ترین روز ماه محرم، روز دهم این ماه است که همانا عاشورا می باشد. روز عاشورا یکی از روزهای مهم دینی مسلمانان به شمار می رود.
 
گفته شده پیامبر اکرم (ص) این روز را بخاطر شکرانه نجات حضرت موسی علیه السلام از ظلم فرعون روزه می گرفتند چرا که عاشورا تجلیلی از جهاد حضرت موسی (ع) در برابر فرعون بوده و قیام حضرت حسین (ع) در برابر یزید بوده و بر پیروزی حق و راهیان راه خدا در نبرد علیه باطل و پیروان آن تأکید نمود و می رساند که در این کشمکش فرجام نیک در دنیا و آخرت از آن بندگان صالح و مؤمن خدا است که برای حق و عدالت با باطل و سپاهیان طاغوت جهاد و مبارز می نمایند.
 
واقعه دیگر روز عاشورا شهادت جانگداز امام حسین (ع) نواده محبوب رسول خدا فرزند عزیز سید نساء اهل الجنه حضرت فاطمه الزهرا و جگر گوشه چهارمین خلیفه و پیشوای راشد مسلمانان حضرت علی ابن ابی طالب (رض) است.
 
درست در چنین روزی در سال (61) هجری حضرت امام حسین که به نص حدیث پیامبر بزرگوار اسلام سید شباب اهل الجنه (سید و آقای جوانان اهل جنت) با جمعی از اهل بیت نجیبش از جمله زنان و اطفال در منطقه (کربلا) توسط عده ای از جنایتکاران وابسته به حکومت یزید مظلومانه به شهادت رسیدند.
 
آن حضرت بخاطر دفاع و پاسداری از ارزشهای اسلام راستین و قیام علیه انحراف و استبداد، با شهامت و مردانگی تمام بر علیه حکومت آن زمان درفش مبارزه برافراشت و تا آخرین قطره خون و واپسین نفس زندگی به ظالم سر تسلیم خم نکرد و در فرجام جام شهادت را نوشید. حضرت امام حسین (ع) و آل بیت گرامی او با قربان کردن جان های شان در راه حق نه تنها برای مسلمانان بلکه برای همه بشریت درس شهامت و آزادگی دادند تا با تأسی و پیروی از ایشان در برابر هر قوت ظالم، ستمگر و متحجر رزمیده، بیرق حق و عدالت را همیشه برافراشته نگهدارند.
 
صدای مرکز آذربایجان شرقی در جهت افزایش آگاهی عمومی در مورد آموزه های امام حسین و روز عاشورا و همچنین افزایش روحیه شهامت و آزادگی در مردم نسبت به تهیه برنامه "محرم غمنامه سی" کرده است. 
تاریخ تولید: 1396
تهیه کننده : علیرضا مهدوی
نویسنده : یوسف اعظمی
گویندگان : یوسف اعظمی
صدابردار : ناهید سعادتی