سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

ماتم و عزا در آذربایجان شرقی/ بازار تبریز شور عاشورایی به خود گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

ماتم و عزا در آذربایجان شرقی/ بازار تبریز شور عاشورایی به خود گرفت

همزمان با عاشورای حسینی سراسر آذربایجان شرقی در ماتم و عزا فرو رفته است و مردم ولایت مدار و عاشق اهل بیت (ع) در شهرها، بخش ها و روستاهای این استان همچون سیل خروشان در دسته جات عزاداری خضور دارند.

ماتم و عزا در آذربایجان شرقی/ بازار تبریز شور عاشورایی به خود گرفت

مردم آذربایجان شرقی که به دلیل عشق و علاقه وصف ناپذیر به ائمه معصومین (ع) و به ویژه اولاد فاطمه زهرا (س) شهره جهانی دارند، از صبح طلوع دهمین روز از محرم سال 1438 هجری قمری با حضور در هیات های مذهبی، دسته جات حسینی زنجیرزنی و سینه زنی و در مساجد و منازل و معابر عمومی، در رثا و مصیبت های آل اطهار (ع) و شهادت 72 تن از یاران صدیق امام حسین (ع) نوحه سرایی می کنند.
آذربایجان شرقی با داشتن افزون بر یکهزار و 700 هیات مذهبی یکی از استان های مهم در عزاداری های مذهبی به شمار می رود و این تعداد هیات حسینی نشان دهنده عمق علاقندی مردم این خطه به برگزاری آیین های مختلف دینی است.
بازار تاریخی و مسقف تبریز به عنوان مامن اصلی و محور عزاداری های مردم این شهر نیز امروز با حضور دسته جات حسینی از محلات مختلف شور عاشورایی به خود گرفته است.
به دلیل ازدحام جمعیت در این بازار، هم اکنون مسیرهای منتهی به محل برگزاری آیین سنتی عزاداری دسته جات حسینی، با ترافیک سنگین مواجه بوده و انبوه جمعیت عزادار دسته دسته وارد بازار می شوند.
با وجود اینکه تعداد 24 محله برای حضور در بازار تاریخی تبریز اعلام آمادگی کرده بودند، اما به علت فشار جمعیت و ازدحام زیاد که کندی حرکت دسته جات را موجب شده است، مقرر شد تعداد 15 دسته عزاداری امروز در بازار حاضر شوند.
بر این اساس دسته های عزاداری محلات به ترتیب شامل1- راسته کوچه، 2- چرنداب، 3- نوبر، 4- دوه چی، 5- کوچه باغ، 6- سرخاب، 7- خیابان، 8- امیره قیز، 9- مارالان، 10- ششگلان، 11- دلخون، 12- ورجی، 13- قره آغاج، 14- میرچوپان و 15- چوستوزلار امروز در بازار تبریز حاضر می شوند.
عزاداران عاشورایی تبریز همزمان با وقت شرعی ظهر به افق این شهر، در نماز جماعت ظهر عاشورا به امامت آیت الله محسن مجتهدشبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز حضوری با کشوه و گسترده داشتند.
گزارش خبرنگاران ایرنا از شهرستان های 21 گانه آذربایجان شرقی حاکی است آیین های مختلف عزاداری در شهرها، بخش ها و روستاهای استان نیز در عاشورای حسینی در حال برگزاری است.