رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

فطیر سنتی بستان آباد سوغات مخصوص بر سر سفره های گردشگران

فطیر سنتی بستان آباد سوغات مخصوص بر سر سفره های گردشگران


فطیر سنتی بستان آباد سوغات مخصوص این شهرستان بر سر سفره های گردشگران در استان آذربایجان شرقی است.

این روزها بازار گشت و گذار در سراسر كشور و سفر به مناطق مختلف دارای رونق است و گردشگران علاوه بر استفاده از دامن طبیعت به بازار هر شهرستانی كه وارد می شوند سری زده و از سوغات آن منطقه تحفه ای به زادگاه خود به ارمغان می برند.

در این میان هر منطقه علاوه بر موقعیت های گردشگری و جغرافیایی از سوغات مخصوص به خود نیز برخوردار هستند.

اصفهان با گز و غذای برلیانی و شمال با برنج و تبریز با انواع آجیل و شیرینی و مراغه با باسلوق شهرت دارند و شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی نیز با نان فطیر سنتی زبانزد مسافران از نقاط مختلف كشور شده است.

فطیر سنتی بستان آباد علاوه بر اینكه در خود شهرستان دارای طرفداران زیادی است ازمناطق مختلف كشور نیز آن را می شناسند و در موقع برگشتن به موطن خود از همراه بردن آن بی نصیب نمی مانند.

یك فطیرپز بستان آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سابقه درخشان پخت فطیر در این شهرستان گفت: نسل به نسل به كار پخت فطیر و شیرینی مشغول بوده و هر روز بدون استثناء فطیر می پزیم.

حسن سرباز افزود: برای پخت فطیر از آرد و روغن و تخم مرغ و شكر و انواع آجیل استفاده می كنیم و فطیر با مغز و بدون مغز می پزیم.

وی با بیان اینكه در این میان فطیر دامادی در عروسی ها كاربرد مخصوص به خود را دارد، گفت: فطیر علاوه بر اینكه در روزهای معمولی توسط مردم استفاده می شود در ماه های رمضان و محرم نیز در دادن انواع نذری استفاده می شود.

شهرستان بستان آباد علاوه بر اشتهار به داشتن فطیر سنتی در تولید هویج، خیارشور و كره محلی و عسل طبیعی از دامنه های سهند نیز شهرت دارد و امید است هنگام سفر به بستان آباد از سوغاتی های این شهرستان بخصوص فطیر سنتی بی بهره نباشید.