رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

فجر بایرامی - نمایش محتوای صدا

 

 

فجر بایرامی

Loading the player...
دهه فجر انقلاب اسلامی
دهه فجر،به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ گفته می‌شود که طی آن سید روح‌الله خمینی بعد از تبعید پانزده ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ یه ایران وارد و در نهایت با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی در بیست و دوم بهمن ماه منقرض شد.
هر ساله در طول دهه فجر مراسم و یادبودهای زیادی توسط طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. همچنین در ایام دهه فجر سازمان‌ها، ادارات دولتی اقدام به برگزاری سمینارها و همایش‌ها می کنند.
در ایام دهه ی فجر،جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران است معمولاً در طول دهه فجر برگزار می‌شود.
در روز ۱۲ بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای آیت‌الله خمینی به ایران، در ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه نواخته می‌شود. در روز ۲۲ بهمن، آخرین روز از دهه فجر نیز که به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی کشورمان ثبت شده است، راهپیمایی عظیمی در شهرهای مختلف برگزار می‌شود.
 
دهه فجر انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبري 
دهه فجر انقلاب اسلامی -دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهاي اسلامي، مقطع رهايي ملت ايران و بخشي از تاريخ ماست كه گذشته را از آينده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدي دوباره يافت و اين دهه در تاريخ ايران نقطه اي تعيين كننده و بي مانند بشمارميرود. تا قبل از انقلاب اسلامي،‌ در ايران نظام اسلامي وجودنداشت و رابطه پادشاهان با مردم رابطه ي «غالب و مغلوب» و« سلطان و رعيت » بود وپادشاهان احساس مي‌كردند كه فاتحيني هستند كه بر مردم غلبه يافته اند و حضرت امام رضوان الله تعالي عليه اين سلسله معيوب را قطع كردند و نقطه ي عطفي در تاريخ ايران بوجودآوردند و شمشير اسلام مردم را عليه دشمنان اسلام،‌ مردم و استعمارگران به كار گرفتند.
دهه فجر انقلاب از رشحات اسلام است و آئينه اي است كه خورشيد اسلام در او درخشيد و اين دهه فجر بايد با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. اين مراسم را با هيجانهاي عاطفي صحيح بايد با طراوت و تازه كرد. در مذهب ما،‌ احساسات،‌ گريه و شادي، حب و بغض و عشق و نفرت جايگاه والايي دارد. از اين رو جشنهاي دهه فجر مي بايستي همچون مراسم و اعياد مذهبي گرامي داشته شود و مردمي باشد. بايد كليه مساجد فعال شوند و مردم با حضور در مساجد خاطره ي فراموش نشدني حضرت امام و پيروزي انقلاب اسلامي را جشن بگيرند.
 

فجر بایرامی عنوان ویژه برنامه ای است که به مناسبت ایام دهه فجر از صدای مرکز آذربایجان شرقی پخش می شود. سرودهای انقلابی، گفتگو، گزارش و خاطره از جمله آیتمهای این برنامه می باشد. برنامه مزبور تا 29 بهمن ماه به صورت ویژه پخش خواهد شد.

تاریخ تولید: 1393

تهیه کننده : سعید علیزاده

نویسنده : لیلی مرتضویان

گویندگان : لیلی مرتضویان ، حبیب شهری

گزارشگران : مریم سربخشیان ، داریوش رضوان

صدابردار : محمدحسین علیزادهجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام بنظر من براي بزرگداشت ايام دهه ي فجر بيش از... حقويردي بازه ۱۳۹۳/۱۱/۲۲ ۲۰:۱۵

حقويردي بازه
سلام بنظر من براي بزرگداشت ايام دهه ي فجر بيش از بيش همت گذاشت و از اشعار و خاطرات مردمي بيشتر از اين بهره مند شد .ضمنا بمناسبت 22بهمن يك قطعه شعر سروده ام كه دوست داشتم با صداي خودم پخش شود ولي نتوانستم هماهنگ باشم انشااله در 29 بهمن شرايط فراهم گردد.در اينجا چند بند از شعر 22بهمن را تقديم ميكنم آزادليق قوشلاري قاناد آچديلار كدرلر اولكده ن چخيب قاچديلار لاله لر وطنه عطير ساچديلار بو گوزل گون ايگيرمي ايكيه بهمنده دشمنلري ائلييروخ شرمنده
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۱۱/۲۲ ۲۰:۱۵