جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

عندلیبان - نمایش محتوای صدا

 

 

عندلیبان

عندلیبان

گاهی موسیقی به ما آرامش می‌دهد و ما را از پراکندگی درمی‌آورد. گاهی به ما هیجان و نشاط برای ادامه حیات می‌بخشد و گاهی ما را به تفکر وا می‌دارد. همه این حالت‌های روانی که در فرد وجود دارد در موسیقی به یک جواب می‌رسد که آن حرکت در راستای سلامت در شنونده است. اما این بار روانی تنها به دوش موسیقی و نت نیست. در موسیقی سنتی ما، شعر نیز جایگاه ویژه‌ای در تاثیرگذاری اثر موسیقی دارد و بخش عمده‌ای از انتقال بار درونی اثر را به دوش می‌کشد. به همین جهت، انتخاب درست شعر اهمیت فراوانی دارد. به قولی، شعر رستاخیز کلمات است.

تصنیف می‌خواهد در هر بیت پیامی را به شنونده منتقل کند و مطلبی برای گفتن داشته باشد؛ مطلبی که اولا دارای نگاه نو و ثانیا دارای سلامت معنایی باشد تا بتواند آنچه را که موسیقیدان می‌خواهد به شنونده اثر منتقل کند؛ وگرنه، تمام آثار تکراری و از نظر محتوا ضعیف می‌شوند.

در آثار فاخر موسیقی سنتی ایران ارتباط بیشتری بین شعر و موسیقی وجود دارد.« عندلیبان » برنامه‌ایست از تولیدات صدای مرکز تبریز که ضمن پخش تصنیف‌های سنتی، به معرفی شاعران و خوانندگان این تصنیف‌ها می پردازد.

آقای منصفی تهیه این برنامه و سرکار خانم پرویزی اجرای ان را بر عهده دارند.

مخاطبان رادیو تبریز می توانند روزهای شنبه و دوشنبه ساعت 14:30 (بعد از خبر سراسری) و تکرار آن را در همان روزها ساعت 23 شنونده باشند.