رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

علامه امینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

علامه امینی

Loading the player...

عبدالحسین امینی ملقب به علامه امینی (متولد: ۱۳۲۰ هجری قمری در تبریز واقع در آذربایجان، وفات: ۲۸ ربیع الثانی ۱۳۹۰ هجری قمری یا ۱۲ تیر ۱۳۴۹ شمسی در تهران که در نجف مدفون شد.)، از روحانیون بنام شیعه و نویسنده کتاب الغدیر است.

شیخ عبدالحسین فرزند شیخ احمد امینی در روستای سردهای از توابع شهرستان سراب واقع در استان آذربایجان شرقی در سال ۱۲۸۱ه.ش دیده به جهان گشود.. تحصیلات مقدماتی را در تبریز گذراند. در جوانی به نجف رفت و پس از گذراندن مرحله‌ای از تحصیل دوباره به تبریز بازگشت. بعد از مدتی تدریس و تحقیق در تبریز دوباره به نجف رفت و برای همیشه در آنجا ماند.

 وی در سال ۱۳۳۵ قمری تألیف کتاب «شهداء الفضیله» را آغاز کرد. موضوع این کتاب درباره «عالمانی بود که در راه حق به شهادت رسیده‌اند». در این کتاب زندگی بیش از ۱۰۰ عالم شیعه از قرن ۴ تا ۱۴ ذکر شده‌است

وی همچنین در حوزه فلسفه "ثمرات الاسفار" را در دو جلد تدوین می کند و در حوزه فقه و اصول نیز حاشیه ای کلان بر دو کتاب سترگ "مکاسب" و "وسایل" شیخ انصاری می نگارد. در همین دوره است که به دلیل تلاش های علمی خود از جانب اساتيدش كه ذكر آنها پيش از اين گذشت، اجازه اجتهاد دریافت می‌دارد. و پس از آن به تبریز باز می‌گردد.

چاپ نخست کتاب الغدیر در سال 1324 هـ.ش در نجف آغاز می شود و این مجموعه تا9 جلد افزیش می‏یابد. علامه امینی هفت سال پس از انتشار نخستین جلد الغدیر در اثبات ارادت خود به امیر مؤمنان علی(ع) کتابخانه‌ای با بیش از چهل و دو هزار کتاب خطی و چاپی درباره مولی الموحدین امام علی(ع) با عنوان مکتبه الامام امیر المؤمنین تأسیس می‏کند..

در سایت نگاه بیشتر ببینید...