رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

عضو مجلس خبرگان:الگوی مدافعان حرم، قمر بنی هاشم (س) است - نمایش محتوای خبر

 

 

عضو مجلس خبرگان:الگوی مدافعان حرم، قمر بنی هاشم (س) است

عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با اشاره به اینکه الگوی مدافعان حرم، قمر منیر بنی هاشم (س) است، گفت: کمک به رزمندگان و مدافعان حرم که در خط مقدم جبهه های نبرد علیه تکفیری ها هستند، دارای ارزشی برابر با مبارزه رو در رو با دشمن است.

عضو مجلس خبرگان:الگوی مدافعان حرم، قمر بنی هاشم (س) است

 آیت الله محمد تقی پورمحمدی روز چهارشنبه در اجتماع مردم حسینی مراغه و در آئین علم بندی در میدان امام حسین (ع) این شهرستان افزود: روحیه شهادت طلبی و ازخودگذشتگی با تاسی از نهضت عاشورا همچنان در ملت ایران وجود دارد و جوانان ما برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) در سوریه صف کشیده اند.
وی امر به معروف و نهی از منکر را مهمترین پیام عاشورا خواند و گفت: امر به معروف و نهی از منکر روح حماسه عاشوراست و بر عهده همه اقشار اجتماعی واجب است تا با رعایت شرایط و براساس قانون برای پویایی هر چه بیشتر این فریضه الهی تلاش کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به لزوم ترویج معارف نهضت عاشورا در جامعه گفت: امروز معارف عاشورایی، نگهبان اسلام و انقلاب در برابر تمام توطئه ها و دشمنی هاست.
به گزارش ایرنا، آئین مذهبی و سنتی علم بندی در مراغه و عجبشیر همزمان با سوم ماه محرم در حالی در محله های مختلف این شهرستان ها برگزار شد که مردم این آئین را یادآور مهمترین هدف امام حسین (ع) از قیام کربلا یعنی برافراشتن پرچم اسلام می دانند.
آئین مذهبی علم بندی هر ساله در جوار مساجد، تکیه ها و حسینیه های این شهرستان ها و در سومین روز از محرم برگزار شده و نمایانگر اهتزار پرچم اسلام و ماندگاری این دین به وسیله قیام کربلای حسینی است. 
در باور عزاداران حسینی مراغه و عجبشیر حضرت باب الحوایج (ع) این پرچم را همزمان با اطراق کاروان حسینی در کربلا برافراشته و آنان نیز به یمن زنده نگهداشتن قیام حسینی و تحقق عزت، آزادی و سربلندی اسلام، در این روز علم برپا می کنند.
در این آئین مردان و زنان از دومین شب ماه محرم در کنار علم های حسینی شروع به خواندن دعا و به ویژه زیارت عاشورا کرده و شب و صبحگاه سومین روز / امروز/ شروع به آذین بندی علم با پارچه های نذری کردند.
پیش از برپایی علم، اقشار مختلف مردم که نذر یا حاجتی دارند برای برآورده شدن آن روسری، پارچه و شال به علم بستند به طوری که تمام طول علم با پارچه های رنگارنگ پوشیده شد.
علم ها که از لوله های فلزی و در برخی موارد از چوب ساخته شده است از سوم محرم با آئین و سنت های خاصی برافراشته شده و تا بیستم ماه صفر و همزمان با اربعین شهدای کربلا به پایین کشیده می شود.
همزمان با این آئین ذکر یاحسین و یا ابوالفضل عزاداران به هنگام برافراشتن علم ها شور خاصی به عزاداران داد و آنان با خواندن ذکر و دعا خواهان برآورده شدن حاجت و نیازهای خود شدند.
برپایی علم های کوچک در محله های مختلف توسط مردم و علم های بلند در برخی از محله ها از جمله میدان امام حسین (ع) با کمک جرثقیل انجام شد و مردم با سر دادن ندای یا حسین و یا ابوالفضل از خدا مدد خواسته و خواهان برآورده شدن نذر و حاجت خود شدند.
به گزارش ایرنا، علم میدان امام حسین (ع) مراغه که به عنوان بزرگترین علم این شهرستان شناخته شده امروز نیز پذیرای عزاداران حسینی از مراغه و شهرستان های همجوار است و بسیاری از مردم در اطراف این علم اقدام به ذبح قربانی و توزیع آش، نان روغنی، شیر و شربت نذری در بین عزاداران کردند.
مراغه از شهرهای مهم مذهبی در شمال غرب کشور بوده و بنابر روایات در روزگاران گذشته مراسم ماه محرم در این شهر به مدت چهل روز انجام شده است.
شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی و در دامنه های جنوبی سهند قرار دارد. / ایرنا