رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

عزاداری ها در راستای شناخت و معرفت حقیقی برپا شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

عزاداری ها در راستای شناخت و معرفت حقیقی برپا شوند

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: عزاداری ها در راستای شناخت و معرفت حقیقی صورت گیرد و مداحان در این مراسمات مردم را از حقایق اسلام و مظلومیت اهل بیت آگاه سازند.

عزاداری ها در راستای شناخت و معرفت حقیقی برپا شوند

آیت الله محسن مجتهد شبستری، در آیین نکوداشت و تجلیل از پیرغلامان و خادمین آستان حسینی در تبریز با بیان اینکه مراسم ها و مناسک عزاداری محرم الحرام باید با توجه به جنبه معرفتی نهضت عاشورا همراه باشد، افزود: ضروری است هیات های حسینی مردم را متوجه اهداف اصلی نهضت سیدالشهدا کنند.

وی با بیان اینکه اشک ریختن بر مصایب اهل بیت عصمت و طهارت در منابع مختلف احادیث بسیار توصیه شده ، ادامه داد: باید دانست که صرف اشک ریختن ما را به هدف اصلی قیام امام حسین علیه السلام آشنا نمی کند.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه شاعران و مداحان اهل بیت همواره جایگاهی ارزنده در تاریخ تشیع داشته اند، گفت: تاریخ اسلام سرشار از شاعرانی است که ذوق و قریحه خود را وقف اهل بیت، مصایب و فضایل آنها کرده اند و در پهنه آفاق نامشان ماندگار شده است.

وی اظهار کرد: کار شاعران و مداحان اهل بیت به مثابه جهاد فی سبیل الله است و آنان نقشی ارزنده در غنای فرهنگ شیعی دارند.

شهردار تبریز نیز در این آیین گفت: هر آنچه که از معارف اهل بیت داریم و به آن افتخار می کنیم، از نفس قدسی خادمان صدیق آستان حسینی است و بخشی اعظم از معارف اسلامی را مدیون پیرغلامان آستان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) هستیم.

صادق نجفی خاطرنشان کرد: این شهر به یمن حضور خادمان صدیق آستان حسینی به شهر دوست دار اهل بیت تبدیل شده و مناسک عزاداری محرم این شهر در سراسر ایران مثال زدنی است.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ این هویت آن را به عنوان گنجینه گران سنگ گذشتگان شهر یاد کرد و خواستار توجه به بزرگان این عرصه شد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز نیز گفت: عزاداری حضرت ابا عبدالله بر پایه یک سنت دینی با سابقه است و عمری به درازای تاریخ تشیع دارد.

حجت الاسلام احمد حمیدی، ریشه این عزاداری ها را حب ائمه اطهار عنوان کرد و افزود: حیات تاریخ تشیع به سبب همین مجالس عزاست و بدخواهان و کینه توزان در همه زمان ها برای مقابله و تعطیلی این مجالس تلاش کرده اند.

وی اظهار کرد: سیره عملی این مراسم های عزاداری، در گرو حفظ ارزش ها، شعائر و محبت به اهل بیت است و تاثیرگذاری آن در طول تاریخ تشیع خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: بسیاری افراد از رهگذر همین مراسم ها توانسته از چشمه زلال تشیع سیراب شوند و دل به دریای معارف اهل بیت بسپارند.

در این آیین 14 نفر از پیرغلامان و خادمان اهل بیت شامل مداحان، چای ریزها، علم گردان ها و کفشداران قدردانی و از 40 هیات منتخب کلانشهر تبریز نیز به پاس تلاشهایشان در خدمت به اهل بیت (ع) تجلیل شدند.