جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

عزاداری شهرستان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عزاداری شهرستان

Loading the player...
 ماه محرم‌ نخستين ماه تقويم هجري قمري است كه به عنوان ماه حرام از آن ياد مي‌شود.
در دهه اول اين ماه كه ماه حزن و اندوه است شيعيان به عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت سيدالشهداء اباعبدالله الحسين(ع) مي‌پردازند.
 
البته در اين ماه حوادث ديگري نيز رخ داده است كه غزوه ذات‌الرقاح، فتح خيبر، واقعه كربلا و حادثه تاسوعا و عاشورا از جمله آنهاست.
 
ماه محرم كه ماه اثبات عشق و ارادت به سيد و سالار شهيدان است در جاي جاي ايران اسلامي به شكل‌هاي مختلف انجام مي‌شود.
 
آئين‌هاي عزاداري ماه محرم همه ساله در سراسر ايران با شور و شوق خاص مردم برگزار مي‌شود و عاشقان آن حضرت ارادت و تجديد ميثاق خود را هر سال در قالب عزاداري مستحكم‌تر مي‌كنند.
 
اين آئين‌هاي عزاداري به فراخور فرهنگ و شيوه‌هاي مرسوم هر منطقه و استان متفاوت بوده و از ديرباز همواره در قالب هيات‌هاي مذهبي و راه‌اندازي دستجات و تكايا برگزار مي‌شود.
 
 
استان آذربايجان‌شرقي با مركزيت شهر تبريز از جمله شهرهايي است كه در ايام ماه محرم، سرتاسر وجودش را غم و حزن فرا گرفته و تمام گوشه و كنارش حال و هواي غم گرفته  ومردمان اين شهر با عزاداري و توجه ويژه به ماهيت محرم عشق و ارادت خود را نثار كسي مي‌كنند كه حدود هزار و 300 سال پيش در چنين روزهايي راه و رسم آزادگي و آزادمردي را به بشريت آموخت.
 
 
تبريز به دليل كثرت آئين و مراسم‌هاي مذهبي و عشق و ارادت به حضرت اباعبدالله الحسين(ع) به عنوان شهر "ام الهيات" شناخته مي‌شود.
 
در اين استان از دهه آخر ماه ذالحجه (بعد از عيد قربان) بيرق‌هاي سرخ، سياه و سبز تمام فضاي شهر را تسخير كرده و از دور خودنمايي مي‌كنند. سردرب‌ها، امام‌زاده‌ها، تكايا، مساجد و حتي منازل خاص به اين بيرق‌ها خوش‌آمد گويي مي‌كنند.
 
آذربايجان‌شرقي كه بزرگترين و پرجمعيت‌ترين استان شمال‌غرب كشور محسوب مي‌شود از سمت شمال به جمهوري‌آذربايجان و جمهوري ارمنستان، از سمت غرب و جنوب‌غرب به استان آذربايجان‌غربي، از سمت شرق به استان اردبيل و از سمت جنوب به استان زنجان محدود مي‌شود. 
 
ناگفته نماند تمام استان‌هاي همجوار آذربايجان‌شرقي مهد عشق و ارادت به حسين بن‌علي(ع) بوده و پرداختن به آن مجالي ديگر مي‌خواهد.
 
اين استان با مساحتي بالغ بر45.491 كيلومتر مربع يازدهمين استان بزرگ كشور به لحاظ مساحت مي‌باشد و با 19 شهرستان جمعيتي بالغ بر 3.724.620 نفر دارد. 
 
از اين جهت سخن گفتن در خصوص آئين‌هاي سنتي اين استان كار آساني نيست.
 
در استان آذربايجان‌شرقي فرقي نمي‌كند ترك باشي يا فارس، عرب باشي يا عجم، محرم كه شروع شود دلت خواه ناخواه تو را به گوشه‌اي خواهد كشاند تا فارغ از هر دغدغه‌اي در قالب ‌هيات‌هاي عزاداري به ابراز عشق و ارادت به سالار شهيدان بپردازيد.
 
از مهمترين آئين‌‌هاي عزاداري در استان آذربايجان‌شرقي مي‌توان به:
 
1) دسته‌هاي شاه حسين گويان (شاه حسين، واي حسين)
2) علم بندي
3) مراسم "حجله قاسم(ع)"
4) مراسم "شمع پاي لاماخ" (توزيع شمع)
5) مراسم "خيمه سوزاني"
6) مراسم "اللهم لبيك"
7) مراسم "گرداندن اسب ذوالجناح"
8) مراسم "شبيه خواني"
9) مراسم "احسان و نذري" و... اشاره کرد.
 
سیمای مرکز آذربایجان شرقی با تولید و پخش برنامه "عزاداری شهرستان ها" سعی در معرفی این آئین های عزاداری دارد.
سال تولید: 1394

تهیه کننده: جمال پور فرج

کارگردان: مجید جدی

دستیار تهیه: قادر سرافراز

صدابردار: سید محمود سجادیان

دستیار صدا: محمد حسین رحیمی

نورپرداز: حسن نوری مکیدی

دستیار نور: فرزاد شهیری لادی

تصویربرداران: مسعود وطن خواه - احد قنبری - حسن نوری وکیلی - بابک نوروزی

دستیار تصویر: حسین برزگر