رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

عروس ایران - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عروس ایران

Loading the player...

کوهستان سهند بعد از سبلان يكي از بزرگترين و مهمترين برجستگي هاي آذربايجان و از معروفترين كوههاي آتشفشان و خاموش ايران است كه در 50 كيلومتري جنوب تبريز و 40 كيلومتري شمال مراغه بين 12 و 46 تا 20 و 46 طول شرقي و 10 و 37 تا 35 و 37 عرض شمالي قرار گرفته است .

قله منفرد و آتشفشاني خاموش سهند در ميان جلگه آذربايجان قد برافراشته است اين كوهستان آتشفشاني خاموش شبيه آرارات و البرز و سبلان بوده خط فاصل بين دو توده خروجي البرز و توده ارمنستان به وجود آمده است .

در سایه آتشفشان خاموش سهند و در روی تخته سنگهای خمیری شکل منجمد شده آن زندگی تازه ای با آغاز شگفت انگیز و پایان حیرت زایش در جریان است.

طبيعت در اين سايه ها ، شاهكار بديعي خقل كرده و بشر هماهنگ با جريان طبيعي رودخانه ها و چشمه سازان در پيچ و خم آبرفتها و دره ها به ساختن خانه هاي دهقاني و برافراشتن چادرهاي ايلاتي پرداخته است.

در سهند و دامنه سرسبز آن همه چيز زيبا و دل انگيز است. سهند را به ‌دلیل انبوهی گیاه و چمن و گل و مرتع، عروس کوهستان‌های ایران می‌گویند زیرا سطح تمام منطقه کوهستان پوشیده از گیاه، چمن، گل و مرتع است. سهند در بهار گلزاری بی‌بدیل است. سهند دارای ۱۷ قله بالای ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آنها به‌نام قوچ گلی داغی (معروف به کمال) ۳۷۰۷ متر ارتفاع دارد.

مستند «عروس ایران» کاریست از گروه مستند سیمای مرکز آذربایجان شرقی که در 21 قسمت 30 دقیقه ای به بررسی و معرفی جاذبه های طبیعی و گردشگری، ایلات کوچ کننده به این منطقه، حیوانات وحشی که در این منطقه زندگی می کنند، چشمه های این منطقه و کلاً از نظر طبیعی، انسانی، اقلیمی و ... می پردازد.

 تهیه کننده این برنامه آقای جمال پورفرج و کارگردان آن آقای یونس مقدم می باشد. علاقه مندان به برنامه های مستند می توانند هر روز ساعت 17:30 دقیقه بیننده این برنامه از شبکه سهند باشند.

{gallery}aroose{/gallery}