جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

عبرت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عبرت

Loading the player...

معضل اعتياد به مواد مخدر، بلاي خانمان‌سوزي است كه جامعه‌هاي بشري را در چنگال مرگ‌آور خويش گرفتار ساخته‌است. اين اختاپوس هراس‌آور، قدرت انديشه، نوآوري، پشتكار، كوشش و سازندگي را در انسان‌ها به‌ويژه در نسل جوان جامعه، از بين مي‌برد و بنيان خانوادگي و اعتقاد ديني آنان را به نابودي مي‌كشاند. امروزه، كم‌تر كشوري را در جهان مي‌توان يافت كه پديده‌ي مواد مخدر و اعتياد، مهم‌ترين دغدغه يا يكي از مهم‌ترين مشكلات اجتماعي‌اش نباشد. هرساله، مبالغ هنگفتي براي مبارزه با اين گرفتاري هزينه مي‌شود. در ايران نيز معضل مواد مخدر، سال‌هاست وجود دارد و با توجه به مبارزه‌ي پي‌گيرانه‌ي جمهوري اسلامي با اين پديده‌ي نابودگر، هنوز نتوانسته‌ايم بر اين معضل اجتماعي به طور كامل چيره شويم.
متأسفانه، امروزه مواد مخدر به تجارتي جهاني و مسئله‌اي سياسي تبديل شده‌است. ايالات متحده‌ي امريكا، هرساله بودجه‌اي براي براندازي نظام اسلامي، در بسته‌ي سياست خارجي خود مي‌گنجاند و يكي از راه‌هاي شكست جمهوري اسلامي، از ديد خام آمريكائي‌ها و سران آن كشور، صدور ترياك به ايران و دامن‌زدن به مصرف اين بلاي هستي‌سوز است. با اين تحليل، درمي‌يابيم كه وضعيت كنوني توليد و توزيع مواد مخدر در ايران، با منافع ملي دولت‌مردان آمريكا و سازمان سيا، براي اجراي سناريوي استحاله‌ي جامعه‌ي ايران از راه شيوع اعتياد، هماهنگي دارد. بنابراين، بي‌شك امروزه وظيفه‌ي تبليغ درباره‌ي ضدارزش بودن اعتياد و مواد مخدر، به رسانه‌ها محدود نمي‌شود، بلكه اين امر بايد در همه‌ي سطوح اجتماعي اجرا شود. امكانات جمهوري اسلامي، بي‌ترديد محدود نيست، ولي بهره‌برداري صحيح از آن‌ها به تخصص و آموزش نيازدارد. اين تبليغات، بايد از مدرسه و خانواده آغاز شود تا با معتاد و قاچاقچيان مواد مخدر و تبليغاتي كه انجام مي‌دهند، مبارزه شود.
نكته‌ي مهم در تبليغ برضد پديده‌ي اعتياد و مبارزه با مواد مخدر، اين است كه تبليغات و مبارزه با آن، به صورت كارشناسانه صورت پذيرد. صاحب‌نظران و انديشمندان متعهد، حل شدن معضل اعتياد و پديده‌ي مواد مخدر را،نيازمند مبارزه‌اي فراگير و پيوسته در ابعاد نظامي، انتظامي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي مي‌دانند. در اين ميان، مبارزه‌ي ريشه‌دار فرهنگي، تضمين‌كننده‌ي بهره‌دهي فعاليت ديگر بخش‌ها خواهد شد. با تلاش فرهنگي، مي‌توان از گسترش روزافزون اعتياد و قاچاق مواد مخدر در كشور جلوگيري كرد و از اين رهگذر، سلامت فردي و اجتماعي را به كشور بازگرداند. 

«عافیت» عنوان برنامه ای است که با حضور کارشناسان امر مبارزه با مواد مخدر،خانواده های مخاطبان را از معضلات این بلای خانمانسوز  آگاه می سازد.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : فرزاد یحیوی

صدابردار : حامد عرفایی

دستیار تهیه : حسین وظیفه ساران

{gallery}taze-sima-93/ebrat{/gallery}