سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

ظرفیت سالانه زکات استان 400 هزار میلیارد ریال است - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت سالانه زکات استان 400 هزار میلیارد ریال است

رئیس اداره زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده، ظرفیت سالانه زکات واجب و مستحب استان 400 هزار میلیارد ریال است.

ظرفیت سالانه زکات استان 400 هزار میلیارد ریال است

حجت الاسلام قاسم محمدزاده، روز شنبه در جمع عاملان زکات شهرستان عجب شیر افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری که در آذربایجان شرقی فصل زکات نبوده، حدود 30 میلیارد ریال زکات جمع آوری شده و با این روند پیش بینی می شود برنامه کل سال در این زمینه محقق شود.
وی، با بیان اینکه هم اکنون در بیش از 18شهرستان استان، عاملان زکات مشغول ترویج و دریافت زکات از روستاییان هستند، یادآور شد: در دین مبین اسلام و در سفارش های پیامبر اکرم (ص) بر پرداخت زکات تاکیدهای فراوانی شده است.
رئیس اداره زکات کمیته امداد آذربایجان شرقی، ترویج فرهنگ زکات را عمل به فریضه امر به معروف دانست و اظهارکرد: صدقه و زکات اشاعه دهنده فرهنگ والای دین مبین اسلام در جامعه بوده و زکات در ردیف مهمترین عبادات قرار گرفته و در بسیاری از موارد همراه با نماز ذکر شده است.
حجت الاسلام محمدزاده، ادامه داد: دین اسلام برای تامین نیازهای فقرا و برقراری توازن اجتماعی، زکات را بر همه مسلمانان واجب کرده تا از این طریق سعادت جامعه و کاهش اختلاف طبقاتی را فراهم آورد.
وی با اشاره به اینکه عجب شیر در زمینه پرداخت زکات در بین شهرستان های استان رتبه آخر را به خود اختصاص داده است، گفت: با وجود اینکه میزان فعالیت کشاورزی در این شهرستان نسبت به سایر شهرهای استان کمتر است، اما انتظارات در پرداخت زکات بیشتر است.
حجت الاسلام محمدزاده، افزود: شهرستان عجب شیر در سال گذشته بیش از 170 میلیون ریال و در چهار ماهه سال جاری 15میلیون ریال زکات پرداخت کرده که این نشان از فعال بودن عاملان زکات و توجه مردم به این فریضه الهی است.
شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت درفاصله 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
این شهرستان دارای 40 روستا بوده که از این تعداد 32 روستا بالای 100 خانوار و بقیه زیر 100 خانوار هستند.