جهش تولید | دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

طرح تحول نظام سلامت همسو با اهداف انقلاب اسلامی - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تحول نظام سلامت همسو با اهداف انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در همه عرصه ها با وجود کمبود امکانات فعالیت های چشمگیر و موثری انجام داده است، گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، انقلابی دیگر در حوزه سلامت مردم ایجاد شد که افزایش رضایتمندی مردم را به دنبال داشت.

طرح تحول نظام سلامت همسو با اهداف انقلاب اسلامی

محمد حسین صومی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تحولات بسیار مهمی در حوزه بهداشت و درمان رخ داد.
وی همچنین با اشاره به اینکه یک هزار و دو خانه بهداشت در استان وجود دارد، اظهار کرد: در سال گذشته 155 خانه بهداشت جدید در کمتر از هشت ماه احداث و راه اندازی شد و بقیه خانه ها مورد بازسازی و تجهیز قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در حدود 99 درصد مراکز بهداشتی و درمانی استان شامل خانه پزشکان و خود مراکز مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته اند و همچنین 250 مرکز بهداشتی و درمانی نیز تجهیز شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه پنج مرکز بهداشتی و درمانی جدید در سال گذشته احداث و راه اندازی شد گفت: تا پایان امسال نیز 20 مرکز جدید راه اندازی می شود.
وی همچنین با اشاره به طرح های عمرانی این دانشگاه افزود: هم اکنون 130 طرح عمرانی در حوزه بهداشت و درمان در حال اجراست.
صومی گفت: احداث پنج بیمارستان در شهرستان های سراب، میانه، هریس، آذرشهر و عجب شیر از جمله این طرح های عمرانی است.
وی ادامه داد: احداث مراکز بهداشتی و درمانی، کلینیک های تخصصی اورژانس، مرکز غربالگری سرطان، آی سی یو، سی سی یو، مراکز زایمان، ستاد های شبکه بهداشت و درمان دانشکده ها، اتاق های تمیز، پژوهشگاه، مرکز مهارت های بالینی دانشگاه، مرکز آزمون، ساختمان های جدید غذا و دارو و بهداشت، خوابگاه دانشجویی و راه جدید دسترسی بیمارستان امام رضا (ع) و دانشگاه علوم پزشکی از دیگر طرح های در حال احداث است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: 30 درصد کل مراکز بهداشتی و درمانی در بازه زمانی 2.5 ساله احداث و افتتاح شدند.
وی با اشاره به احداث 30 مرکز بهداشتی و درمانی با همکاری شهرداری تبریز ادامه داد: 25 مرکز دیگر نیز با همکاری فرمانداران و شهرداران سایر شهرستان ها در سطح استان و 18 مرکز بهداشت و درمانی در مراکز روستایی احداث می شود.
صومی خاطرنشان کرد: در دو و نیم سال گذشته بیش از 100 تخت سی سی یو و آی سی یو خریداری و راه اندازی شده است.
وی با اشاره به فعالیت های این دانشگاه در حوزه پژوهش، افزود: در روزهای گذشته اتاق تمیز در مرکز رشد و فناوری های دارویی در سالجاری افتتاح شده و تا پایان سالجاری نیز یک اتاق تمیز دیگر در بیمارستان شهید مدنی تبریز احداث می شود و ساخت یک اتاق تمیز دیگر در مرکز بیوتکنولوژی دارویی در سال آینده در برنامه کاری دانشگاه قرار دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: با ارائه گزارش به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت استانداری توانسته ایم مجوز ایجاد انستیتو سلول های بنیادی و طب بازساختی را در استان دریافت کنیم.
وی با اشاره به افتتاح انستیتو سالمند پروفسور علوی در تبریز گفت: این انستیتو با همکاری دانشگاه های پنسیلوانیای آمریکا، دانمارک و علوم پزشکی تبریز تاسیس شده است.
صومی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان دانشگاه نسل سوم دانشگاهی که کارآفرین بوده و با توجه به فناوری ها و تولید محصولات ضمن ایجاد زمینه کاری مناسب قسمتی از اعتبارات مورد نیاز خود را از محل محصولات خود تامین می کند.
وی افزود: در حوزه پژوهش نیز این دانشگاه بر اساس سیستم نمره بندی بین المللی جزو پنج دانشگاه برتر کشور در حوزه علوم پزشکی هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: مرکز تحقیقات دارویی این دانشگاه با رتبه نخست، مرکز نانو تکنولوژی با رتبه دوم و مرکز بیوتکنولوژی و گوارشی نیز با رتبه چهارم در بین مراکز دانشگاه های علوم پزشکی در گروه تخصصی خود قرار گرفته اند.
صومی با اشاره به فعالیت مرکز پژوهشی کوهورت در استان اضافه کرد: این مرکز جزو فعال ترین مراکز کوهورت در کشور است.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان متولی کشوری چهار ماموریت مهم توسعه علوم دارویی، حوادث ترافیکی، مشکلات زیست محیطی با تاکید بر اکوسیستم های آبی و علوم روانپزشکی و روانشناسی منطبق با فرهنگ ایرانی انتخاب شده است.