جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

ضرورت صیانت شهروندان از فضاهای سبز تبریز در تابستان - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت صیانت شهروندان از فضاهای سبز تبریز در تابستان

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز تبریز با اشاره به آغاز فصل گرما و میزبانی پارک ها و فضاهای سبز شهری برای اوقات فراغت شهروندان، خواستار توجه و نگهداری اصولی شهروندان از این فضاها شد.

ضرورت صیانت شهروندان از فضاهای سبز تبریز در تابستان

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز تبریز، محمدحسین حسن‌زاده افزود: برنامه های شهری با وجود شهروندان بی تفاوت نتیجه بخش نیست.
وی با اشاره به نقش شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز گفت: حذف مشارکت مردمی در صیانت از پارک ها و فضای سبز همانند حذف موتور محرکه مدیریت شهری است.
وی افزود: یکی از مسائل عمده فضای سبز که در شرایط اقلیمی موجود نیاز به صرف هزینه و مراقبت مستمر دارد، مسئله نگهداری و توسعه فضای سبز است .
حسن زاده ادامه داد: شهروندان باید با همیاری، فضای سبز موجود اعم از مشجر، چمن کاری، گلکاری، آبنما و سایر وسایل رفاهی را تا سرحد امکان پیوسته سرحال، شاداب و به صورت طبیعی و زنده نگه دارند .
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز تبریز خاطرنشان کرد: رابطه مردم با محیط زیست شهری اصلی ترین عامل در مدیریت فضای سبز است.
حسن زاده با تاکید بر اهمیت فضای سبز در شهر خاطرنشان کرد: امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز در اشکال گوناگون آن، غیر قابل تصور است زیرا گسترش شهرها موجب تشدید توسعه بی رویه شهری و ناپایدار شده است. 
وی افزود: توسعه فضای سبز شهری در جهت کاهش آلودگی های شیمیایی هوای شهرها در کنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان از جمله ضرورت های زندگی شهرنشینی است.
وی گفت: در کلانشهرها گذران اوقات فراغت برای کسب تعادل روحی نه تنها امری ضروری بوده، بلکه فقدان آن نیز حتی بر روی توانایی های کاری افراد تأثیرگذار است .
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز تبریز تاکید کرد: اگرچه بیشتر شهروندان از مزایا و تاثیرات غیر مستقیم فضاهای سبز بر زندگی خود آگاه نیستند اما این تاثیر توسط پژوهش های گوناگونی به اثبات رسیده است.
به گزارش ایرنا کلانشهر تبریز دارای 132 پارک فعال بوده که این تعداد شامل 45 پارک همسایه ای، 52 پارک محله ای، 25 پارک ناحیه ای، 6 پارک منطقه ای و چهار پارک شهری است.
امروزه هشت پارک مسافر در تبریز فعالیت می کنند که توان پذیرایی از 10 هزار مسافر را به طور هم زمان دارند.
از جمله قدیمی ترین پارک های تبریز می توان به ائل گلی، باغ و عمارت فتح آباد، باغ پیکریه، باغ حیدرزاده، خانه و باغ کلانتری، باغ علویان و باغ گلستان اشاره کرد. 
ائل گلی یکی از مهم ترین گردشگاه های تبریز است که در جنوب شرق این شهر و در 7 کیلومتری مرکزشهر واقع است. 
عمق دریاچهٔ این پارک 12 متر بوده و در محوطهٔ آن به قایقرانی اختصاص یافته است؛ این پارک دارای شهربازی و نیز مسافرخانه های متعددی بوده و با احداث هتل پارس ائل گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده است.