جهش تولید | چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

صراط - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

صراط

Loading the player...

در نظام اعتقادى اسلام، امر به معروف و نهى از منكر، جايگاه خاصى دارد كه بدون فهم آن، نمى‏توان جايگاه آن را در منظومه فكرى امام على‏عليه السلام دريافت. 
 
يك. امت اسلامى، بهترين امت است؛ چرا كه امر به معروف و نهى از منكر مى‏كند و همين عامل رستگارى او است.بدين‏ ترتيب مى ‏توان گفت امر به معروف و نهى از منكر، از ضروريات ايمان و رستگارى امت است.
 
دست شستن از نهى از منكر و بى‏ اعتنايى به رواج منكرات، نشان بدكردارى و تباهى انسان است. بر اثر ترك اين فريضه، جامعه دچار تباهى مى‏شود. در اين هنگام، تنها آمران به معروف و ناهيان از منكر نجات پيدا مى‏ كنند و بدكاران و سهل‏ انگاران، دچار عذاب مى‏ گردند. امر به معروف و نهى از منكر، كارى خدايانه است و خداوند از خود به عنوان كسى كه به معروف فرمان مى دهد و از منكر بازمى‏ دارد، ياد مى‏ كند. از اين نكته مى ‏توان نتيجه گرفت كه عقل آدمى پيش از حكم شرع مستقلا به پاره‏ اى معروف‏ ها و منكرها شناخت پيدا مى ‏كند.
 
پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم نيز يكى از وظايفش امر به معروف و نهى از منكر است و از اين ‏رو، اين كارى پيامبرانه است. امر به معروف و نهى از منكر، نشان پيوستگى مؤمنان به يكديگر و جلوه همبستگى جامعه اسلامى است. امر به معروف و نهى از منكر، مكمل فريضه هايى چون نماز و زكات است و غالباً در قرآن در كنار آنها آمده است  كه نشان‏ دهنده بعد اجتماعى و عملى دين مبين اسلام است.
 
صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی با توجه به اهمیت این فریضه مقدس، ویژه برنامه ای با عنوان «صراط» را تدارک دیده است که با تبییین ابعاد مختلف دینی، اجتماعی ، فرهنگی و ... آن را با حضور کارشناسان مذهبی واکاوی می کند.

تهیه کننده : صادق برقی خضرلو

دستیار تهیه : حمیدرضا رشید مصادیر

مجری : میرداود قریشی

کارگردان : جلال مهمان نواز

« صراط » در دهه اول ماه محرم هر روز از ساعت 18:30 به روی آنتن شبکه سهند می رود.

{gallery}taze-sima-93/serat{/gallery}