جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

صبح رحلت - نمایش محتوای صدا

 

 

صبح رحلت

Loading the player...
رحلت رسول خدا ( صلی الله علیه وآله)
 
در سال يازدهم هجرت رسول اكرم (ص) در آخرين سفرحج (در عرفه)، در مكه و در غديرخم، در مدينه قبل از بيمارى و بعد از آن در جمع ياران و يا در ضمن ‏سخنرانى عمومى، با صراحت و بدون هيچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان كه قرآن رهروان رسول خدا (ص) را آگاه ساخته بود كه ‏پيامبر هم در نياز به خوراك و پوشاك و ازدواج و وقوع بيمارى و پيرى مانند ديگر افراد بشر است و همانند آنان خواهد مرد.
 
وصایای پیامبر( صلی الله علیه وآله)
 
پیامبر(صلی الله علیه وآله) درلحظات آخر عمر خود وصیت هایی به امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند و جبرییل و میکائیل و ملائکه مقربین را بر آن وصیت شاهد گرفتند. از جمله آن کلمات که جبرئیل به پیامبر( صلی الله علیه وآله) می فرمود و امیر المومنین(علیه السلام) می شنید این بود: حقت را می برند و خمست را غصب می کنند و پرده احترامت را می درند و محاسنت را به خون سرت رنگین می کنند.
 
غسل و نماز بر بدن پیامبر( صلی الله علیه وآله)
 
امیر المومنین (علیه السلام) پس از غسل آن حضرت به تنهایی بر ایشان نماز خواندند.
 
دفن بدن مبارک پیامبر( صلی الله علیه وآله)
 
امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند: خداوند در هر مکانی که روح پیامبرش را قبض می کند راضی است که در همان مکان دفن شود، و من آن حضرت را در حجره ای که از دنیا رفته دفن می کنم. و آن حجره ، حجره حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود؛ که دلیل بر این مطلب زیاد است.
 
شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)
در این روز در سال 50 هجری امام حسن مجتبی (علیه السلام)  به شهادت رسید. بنابر قولی آن حضرت در 7 صفر و بنابر قولی دیگر در 5 ربیع الاول واقع شده است.
 
جعده دختر اشعث اشعث بن قیس با زهری که معاویه برای او فرستاده بود آن حضرت را مسموم کرد. معاویه همراه با زهر صد هزار درهم فرستاد و وعده کرد که او را به عقد یزید[لعنة الله علیه] در آورد ولی به وعده خود وفا نکرد.
 
مسمومیت حضرت چهار روز طول کشید و پس از ظهور اثرات سم بر بدن مبارک و فرارسیدن وقت شهادت به سید الشهدا (علیه السلام) فرمودند : مرا مسموم کرده اند و پاره های جگرم داخل طشت است. من می دانم چه کسی مرا مسموم کرده است ولی به حقی که بر شما دارم در این باره حرفی نزنید.
 
شبکه استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی هم همگام با سایر شبکه های رادیویی برنامه های ویژه ای برای این ایام تدارک دیده است که می توان به ویژه برنامه "صبح رحلت "در روز 28 صفر اشاره کرد. این ویژه برنامه روز دوشنبه از ساعت 9 صبح آغاز و تا اذان ظهر ادامه خواهد داشت . ناصر ژرفی تهیه کننده این برنامه با دعوت از استاد عبادی آذر ، کارشناس حوزه معارف ، به ابعاد شخصیتی نبی مکرم اسلام حضرت محمد ( ص ) و امام حسن مجتبی (ع) پرداخته و با اشاره به اتفاقات دنیای اسلام در زمان کنونی ، به بررسی اوضاع مسلمانان معاصر و مسائل و مشکلات موجود می پردازد. پخش زنده مراسم عزاداری و سوگواری مردم تبریز از میدان ساعت و برقراری ارتباط زنده با خبرنگاران شهرستان ها، مداحی و پخش پیام های شنوندگان از دیگر بخش های این ویژه برنامه می باشد.  در این برنامه مصطفی قنادی گزارشگر و داوود قریشی مجری و نویسنده برنامه می باشد.
تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده: ناصر ژرفی

کارشناس: استاد عبادی آذر

گزارشگر: مصطفی قنادی

مجری و نویسنده: داوود قریشی