رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

شورای نگهبان حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است - نمایش محتوای خبر

 

 

شورای نگهبان حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است

رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان آذربایجان شرقی گفت: شورای نگهبان بر اساس قانون، حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است و نظارت بر انتخابات ناشی از جمهوریت نظام و نظارت بر تصویب قوانین حاکی از اسلامیت نظام است.

شورای نگهبان حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است

به گزارش ایرنا، عباسعلی اسدی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان/ 26 تیر/ افزود: قانون فصل الخطاب بوده و حمله به شورای نگهبان حمله به قانون اساسی است.
وی با دعوت از رسانه های ارتباط جمعی برای تبیین جایگاه قانونی شورای نگهبان در جامعه گفت: تمکین به قانون باید بدون توجه به منافع شخصی باشد. 
وی به جمله ای از امام راحل با مضمون 'تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است' اشاره کرد و گفت: توهین کنندگان به شورای نگهبان، مزدوران استعمارگران هستند. 
عباسعلی اسدی قانون گریزی را خطرناکترین حرکت در جامعه دانست و افزود: نظارت شورای نگهبان راه های نفوذ را به روی دشمنان می بندد.
وی افزود: همه کشورهای جهان که دارای قانون اساسی مدون هستند، یک نهاد نظارت بر قوانین با عناوین مختلفی چون دیوان عالی قانون اساسی /آمریکا/، دادگاه قانون اساسی، شورای عالی قانونی اساسی/ فرانسه / دارند. 
وی گفت: این نهادها در کل دنیا نظارت بر مصوبات قانون در پارلمان ها را بر اساس قانون اساسی بر عهده دارند و 90 درصد وظایف آنان مشابه و شامل نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، رسیدگی و صدور حکم در صورت اعتراض و رسیدگی خودکار به قوانین است.
وی به لغو انتخابات اخیر اتریش از سوی نهاد مشابه شورای نگهبان در این کشور اشاره کرد و افزود: در همه کشورهای جهان تصمیم های این نهاد لازم الاجرا و فصل الخطاب است و هیچ احدی حق اعتراض ندارد.
وی با قرائت برخی از اصل های قانون اساسی در ارتباط با جایگاه و وظایف شورای نگهبان افزود: تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان بوده و برخی شیطنت ها در این ارتباط باطل است. 
وی همچنین علت لغو انتخابات حوزه انتخابیه اهر و هریس در دور دوم انتخابات مجلس دهم را دخالت برخی از عوامل اجرایی این شهرستان اعلام کرد و گفت: انتخابات در ایران به گونه ای است که امکان تقلب وجود ندارد و نمادی از انتخابات سالم در سطح جهان به شمار می رود. 
آذربایجان شرقی با حدود سه میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارای 21 شهرستان، 19 کرسی در مجلس شورای اسلامی و 5 کرسی در مجلس خبرگان رهبری است.