حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷

شهید محمد سبزی مسجد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهید محمد سبزی مسجد

Loading the player...

قائم مقام فرمانده گردان امام حسین(ع)لشکرمکانیزه 31عاشورا(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)

درسال 1342 ه ش از خانواده ای روحانی و متوسط در روستای زارنجی از توابع شهرستان شاهین دژ به دنیا آمد .پدر محمد ، امام جماعت مسجد روستا بود.

محمد دوره ابتدایی را در مدرسه روستای زارنجی گذراند و پس از نقل مكان خانواده به شهرستان بناب ، دوره راهنمایی را در مدرسه تربیت بناب پشت سر گذاشت . محمد از همان دوران كودكی به تحصیل علاقه فراوانی داشت و چون پدرش واعظ بود به دروس حوزوی علاقه مند شد و با وجود سن كم در كنار پدرش به ایراد سخنرانی و موعظه می پرداخت .

دوران تحصیل دبیرستان او با پیروزی انقلاب مصادف شد . او تحصیلات خود را تا سال سوم دبیرستان ادامه داد و پس از آن به منظور حضور در جبهه ترك تحصیل كرد .

محمد سبزی با شروع جنگ تحمیلی پس از گذراندن دوره آموزش نظامی در پادگان امام حسین (ع) تهران به جبهه گیلانغرب اعزام شد و در عملیات آزادسازی شهر بوكان شركت داشت .

از خصوصیات بارز محمد خلاقیت و قدرت ابتكار بود . از جمله كارهایی كه وی در طول جنگ در پایگاه انجام داد و به آن اهتمام داشت ، منسجم كردن نیروها و بسیج كردن آنها برای اعزام به جبهه بود . به همین منظور پیشنهاد كرد كه یك تیم فوتبال تشكیل شود كه تمام اعضای آن از بسیجی ها و اعضای داوطلب جبهه باشند . این پیشنهاد جامه عمل به خود پوشید و یك تیم فوتبال قوی به وجود آمد كه بعدها نام آن را « فجر بناب » گذاشتند . این تیم فوتبال یك گروه منسجم و همفكر را به وجود آورد كه چند تن از اعضای آن بعدها به شهادت رسیدند . هم اكنون نیز تیم فوتبال فجر بناب به یاد محمد سبزی فعال است .

محمددر عملیاتهای رمضان ، والفجر مقدماتی ، والفجرهای 1 ، 2 ، 4 ، عملیات خیبر و بدر حضور داشت و لیاقت و شایستگی خود را نشان داد . به همین سبب به فرماندهی گروهان منصوب شد و پس از مدتی جانشینی فرماندهی گردان را به عهده گرفت.

در عملیات بدر نیروهای گردان تحت فرماندهی محمد سبزی جزو نیروهای خط شكن بود و او در پیشاپیش نیروها با بَلَم ( نوعی قایق محلی جنوب ) به پیش می رفت . وقتی بلم او به خط دشمن نزدیك شد یكی از نیروهای عراقی نارنجكی را به داخل بلم پرتاب كرد كه منفجر شد و در اثر آن محمد سبزی به شدت مجروح گردید و قریب به هفتاد تركش به قسمت های مختلف بدن او اصابت كرد و به بیمارستان مسلمین شیراز انتقال یافت . یكی از همرزمان وی در خصوص مجروحیت محمد سبزی می گوید :

زمانی كه او در شیراز بستری بود برای احوالپرسی نزد وی رفتیم . به محض دیدن ما اولین سؤالی كه كرد از وضعیت شهید مهدی باكری بود و ما نمی خواستیم درباره شهادت آقا مهدی صحبتی كنیم . سپس از فرمانده گردام امام حسین (ع) شهید اصغر قصاب عبداللهی سؤال كرد كه باز هم ما نگفتیم كه شهید شده است . ولی انگار خودش متوجه شده بود به شدت گریه كرد و گفت : « من نخواهم گذاشت كه بین من و آقا اصغر فاصله زیادی بیفتد . » یك قطعه عكس از شهید قصاب به همراه داشت كه مرتب به آن نگاه می كرد و می گفت : « اصغر این بار حتماً می آیم . »

در مرحله ی تكمیلی عملیات والفجر 8 در منطقه فاو درخاک عراق انجام شد ، پس از آنكه گردان محمد به عنوان نیروی خط شكن عمل كرد و مأموریت خود را به خوبی انجام داد به گفته دوستانش محمد در ساعت حدود چهار صبح به ایشان حال عجیبی دست داد و به آنها گفت : « شاید امروز شهید شوم . » پس از آن فعال تر از قبل به ایفای وظیفه پرداخت و مأموریتهای محوله را به انجام رساند . سرانجام زمانی كه در بالای خاكریز ایستاده بود تركشی به گردنش اصابت كرد . بدین ترتیب محمد سبزی جانشین فرمانده گردان امام حسین (ع) پس از 60 ماه حضور در جبهه و در حالی كه هنوز از جراحات عملیات بدر رنجور بود ، در كنار دریاچه نمك در منطقه فاو - بصره در تاریخ 7 اردیبهشت 1365 به شهادت رسید . پس از شهادت وی امین شریعتی فرمانده لشكر 31 عاشورا در یك سخنرانی درباره این شهید گفت : « من بسیار متعجبم كه آن قلب نترس و روح شجاع چگونه در این بدن نحیف و كوچك سبزی جای می گرفت . »

آرامگاه شهید محمد سبزی در گلستان شهدای امام حسین (ع)درشهرستان بناب واقع است .

Martyr Mohammad sabzi masjed
Deputy battalion commander of Imam Hussain (AS) Lshkrmkanyz·h 31 Ashura (Islamic Revolution Iranian Revolutionary Guards)
In 1342 more than the average family priest, was born in the village of Fort Zarnjy city functions father Mohammed Shaheen, the imam of the village mosque.
Muhammad attended primary school in the village school and the family moved to the city Zarnjy Therefore, secondary school education therefore behind.
His high school years coincided with the triumph of the revolution. He continued his education thr