سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

شاعر بنام کشور: رهبری استاد مسلم ادبیات و نماد سعه صدرهستند/ زبان ها مخالف هم نیستند - نمایش محتوای خبر

 

 

شاعر بنام کشور: رهبری استاد مسلم ادبیات و نماد سعه صدرهستند/ زبان ها مخالف هم نیستند

شاعر بنام کشور و عارف دلسوخته اهل بیت (ع) با اشاره به شعر خوانی در محضر مقام معظم رهبری گفت: رهبرمعظم انقلاب اسلامی مسلط به ادبیات و استاد مسلم ادبیات کهن و نو و همچنین نماد واقعی سعه صدرهستند .

شاعر بنام کشور: رهبری استاد مسلم ادبیات و نماد سعه صدرهستند/ زبان ها مخالف هم نیستند

عسگر شاهی زاده اردبیلی متخلص به 'شاهی' روز پنجشنبه در نشست با خبرنگاران در تبریز با بیان خاطره ای از دیدار شاعران کشور و شعر خوانی در محضر رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: صبر آقا برای ما الگو است؛ در جلسات حضور شاعران، برخی از دوستان به علت شوق دیدار از فرصت حضور برای قرائت شعرهای مطول استفاده می کنند و حضرت آقا با کمال حوصله و متانت و نهایت لطف تا پایان اشعار را گوش فرا داده و در پایان نظر خود را بیان می کنند . 
وی با بیان اینکه تاکنون چهار مرتبه در محضر رهبری حاضر شده اند، افزود : نخستین بار در میلاد امام حسن(ع) غزل خواندم و آقا به صراحت فرمودند فلانی توسل کن و من نیز از معارف منجر به مقتل این گونه خواندم و مورد تفقد حضرت آقا قرار گرفتم؛ 
مگو که هستم و منت بر وجودم من اگر نبود حسین علی نبودم من
زبان من نه فقط نغمه ساز دولت اوست که در مدیحت او مو به مو سرودم من
اگر به کوه بگویی حسین هو شنوی هزار مرتبه این گفتم و شنودم من
مگو که هستم و منت بر وجودم من اگر نبود حسین علی نبودم من
زبان من نه فقط نغمه ساز دولت اوست که در مدیحت او مو به مو سرودم من
اگر به کوه بگویی حسین هو شنوی هزار مرتبه این گفتم و شنودم من
جهود و مشرک اگر یا حسین می‌گویند غلام مشرکم و نوکر جهودم من
منیم گؤزوم قالا خاکه حسین قویا قدمین بو گؤزؤ خاک ائدرم عاقبت حسودم من
دئنه حسین اؤزونو آت یانار اودا «شاهی» 
او آد یانار اودو باغ ائتمه سه یهودم من، 
شاعر سرشناس کشورمان گفت : 10 شعر امام راحل را هم شرح کرده ام که 'من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شـــــــدم ' از مشهورترین آنهاست و از افتخارات کاری ام است . 
وی که از مبتکران شعرهای ترکیبی فارسی و ترکی به خصوص در مراثی ها می باشد، در خصوص درآمیختگی زبان فارسی و ترکی که مکمل یکدیگرند، گفت : فارسی و ترکی طوری باهم تلفیق پیدا می کنند که انگار از جنس هم هستند.
وی اظهار کرد : هیچ زبانی با زبان دیگر تخالف ندارد، زیرا زبان وسیله ای برای انعکاس ذهنیات است . 
شاهی زاده گفت : هر زبانی که می آموزیم علاوه بر افزودن بر توانایی های فردی به اندازه هر زبان عمر انسان نیز طولانی می شود . 
وی افزود : زبان و ادبیات فارسی رکن ادبیات جهان است و چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، شاهنامه فردوسی به عنوان رکن ادبیات انتخاب شد و این ظرفیت زبان فارسی را نشان می دهد که کسانی مانند فردوسی و نظامی ها را دامان خود پرورش داده است .
وی اضافه کرد : ترکی هم از چند جهت شیرین تر است؛ فارسی از واژه های عربی ملمع ایجاد می کند و دارای دوبال است اما ترکی دارای سه بال است؛ در کنار دستور غنی زبان ترکی، دو بال فارسی و عربی، ترکیبات و فرصت مناسبی را برای این زبان ایجاد می کند . 
وی همچنین با اشاره به ویژگی ها و صفات شاعر و مداح اهل بیت(ع) گفت : شاعر علاوه بر اینکه وظیفه وصف، بکا(گریاندن) و بیان احکام را دارد باید اهل منبر، کلام و فلسفه نیز باشد . 
شاهی زاده گفت : شاعر حسینی باید واعظ حسینی هم باشد و در واقع در اشعار و نوحه ها به تبلیغ نماز، حجاب، عفت و حفظ شان و جایگاه ائمه توجه کند . 
این شاعر ولایی و متعهد کشورمان با اشاره به شعر و صدای جعلی که بنام وی در خصوص ترک و فارس در فضای مجازی پراکنده شده بود، اظهار کرد: من اصلا تا کنون چنین شعری را نسروده ام و علیه هیچ زبانی سخن نگفته ام . 
وی بابیان اینکه در فضای مجازی به نام من شعری را علیه زبان فارسی انتشار داده اند که شکایت کرده ام، گفت : ما حق نداریم حتی علیه قاتلان کربلا فحاشی کنیم . 
وی یادآور شد : در ادبیات مراثی کربلا نفرین داریم، ولی فحاشی نداریم؛ کسانی که قلم در دست دارند در واقع رسالت سنگینی دارند. 
این شاعر اخلاق مدار و بنام کشورمان گفت : نقد دشوار و سنگین است و نباید با فحاشی همراه باشد . 
عسگر شاهی‌زاده اردبیلی متخلص به 'شاهی' در سال 1325 هجری شمسی در محله تازه شهر اردبیل به دنیا آمد.
حضور در همسایگی تاج الشعرا یحیوی و نیز خاندان موذن‌زاده اردبیلی، علاقه استاد را به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بیشتر کرد.
وی می‌گوید: شرکت در مجالس و محافل تاج الشعرا یحیوی و الهام گرفتن از بیان قدرتمند این شاعر بلندآوازه و افتخار سینه‌زنی در محضر او و از طرف دیگر حضور در مجالس استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی، از جاذبه‌های اساسی میل من به مراثی شد.
انس وی به گلستان، کلیله و دمنه، اشعار سعدی و حافظ از همان دوران دبستان او را به طرف ادبیات فارسی جلب و جذب کرد؛ شاهی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در اردبیل به پایان رساند و موفق شد در رشته علوم تربیتی تحصیلات دانشگاهی خود را در تبریز ادامه دهد و گواهینامه کارشناسی خود را در این رشته با موفقیت کسب کند.
شاهی سپس به اردبیل عزیمت کرد و با توجه به ذوق و قریحه‌ای که در زمینه ادبیات، عرفان و فلسفه داشت، مطالعات شخصی خود را در این زمینه‌ها ادامه داد و با نوشتن کتاب 'تا قاف اندیشه' در 4 جلد در شرح عرفانی و فلسفی اشعار حافظ، گروه ادبیات فارسی دانشگاه تهران را بر آن داشت تا ضمن صدور مجوز برای این کتاب، در مورد این اثر این چنین بنویسند: '1این کتاب می‌تواند در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری، جزو کتب موازی مأخذی سودمند باشد'.
از دیگر آثار این شاعر و نویسنده اردبیلی می‌توان از'نظم پریشان'، 'دیوان غزلیات و قصاید فارسی'، 'کولون باغیشلا یئله'و مجموعه'‌غزلیات و قصاید ترکی' را نام برد؛ آثار مراثی وی نیز از 'دولت بیدار'، 'شرح بی‌نهایت' و 'یک حرف از هزاران' نام برد.