سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سیزده بدر برفی در نیمه شرقی استان آذربایجان شرقی - نمایش محتوای خبر

 

 

سیزده بدر برفی در نیمه شرقی استان آذربایجان شرقی

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی از احتمال بارش برف در نیمه شرقی استان همزمان با روز سیزده فروردین خبرداد.

سیزده بدر برفی در نیمه شرقی استان آذربایجان شرقی

محمد اشجعی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: بر اساس آخرین اطلاعات نقشه های پیش یابی هواشناسی ، بعد از ظهر پنجشنبه شاهد بارش باران و برف و وزش باد به نسبه شدید خواهیم بود .
وی با اشاره به کاهش چهار تا هشت درجه ای دمای استان در روز پنجشنبه گفت: در این روز احتمال وقوع پدیده کولاک در گردنه های برفگیر استان وجود دارد .
اشجعی برای روز جمعه 13 فروردین تداوم کاهش دما را پیش بینی کرد و گفت: در نیمه شرقی استان احتمال بارش برف وجود دارد .
وی با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته کمینه دمای استان از بندرشرفخانه با 16 درجه سانتیگراد بالای صفر و بیشینه دما از بستان آباد با دو درجه سانتیگراد زیر صفر گزارش شده است ، اعلام کرد: دمای هوای تبریز در زمان حاضر چهار درجه سانتیگراد بالای صفر است که نسبت به مدت مشابه روز گذشته پنج درجه کاهش یافته است .
امروز در یازدهیمن روز بهار هوای تبریز و چند شهردیگر استان برفی شد.
آب و هوای آذربایجان شرقی به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است. 
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس قرارگرفته است به علاوه، بادهای محلی نیز تحت تأثیر شرایط طبیعی استان از سوی کوهستان های بلند و دریاچه های ارومیه و خزر به سوی دشت ها و جلگه های این استان می وزند. 
آذربایجان شرقی یک منطقه سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید و میانگین بارندگی سالیانه 250 تا 300 میلی متر است.