سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

سیاه پوش شدن بزرگترین بازار مسقف جهان در تبریز - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سیاه پوش شدن بزرگترین بازار مسقف جهان در تبریز

بزرگترین بازار مسقف جهان از دوران صفویان تا به امروز با قدمت 500 ساله در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین رخت سیاه بر تن کرده و میعادگاه عاشقان حسینی می شود.

از دیرباز بازاریان تبریزی علاوه بر فعالیت های کلان اقتصادی، توانسته اند با فعالیت‌های سیاسی و مذهبی خود، نام این بازار را بارها و بارها در سطح جهان مطرح کنند که این موضوع را می توان در ایام ماه محرم به زیبایی لمس کرد؛ به طوری که با آغاز محرم پرچم های سیاه و سبز بر سردر حجره ها قد اعلم کرده و رنگ و بوی این بازار تاریخی را تغییر می دهد.

در تیمچه های بازار تبریز از اول محرم مراسم مرثیه خوانی اجرا می شود و عاشقان حسینی از سرتاسر شهر در کنار بازاریان تبریزی به سوگواری امام حسین (ع) می پردازند.

بازاریان از هفتم محرم به مدت یک هفته حجره های خود را تعطیل می کنند، با این حال حجره هایی که در مسیر عزدارای قرار دارند، حجره های خود را برای پذیرایی از دسته های عزاداری آماده کرده و با چای، خرما، نان، پنیر و شربت از آنان پذیرایی می کنند.

Black in the world's largest indoor market in Tabriz
The world's largest indoor market of Safavid era to the present day dating back 500 years in time of mourning Imam Hussein and meeting place for lovers Hosseini is wearing black clothes.
Traditionally marketers Tabrizi addition to macro-economic, political and religious have been able to work, The market repeatedly at a global level that it can be touched during the month of Muharram beauty; In Timcheh of Tabriz Bazaar runs from the first of Muharram lamentation ceremony Hosseini lovers from all over the bazaar in Tabriz city to mourn for Imam Hussein (AS) says.
Merchants th of Muharram to their rooms shut down for a week, however the rooms that are on track Zdaray,Rooms to accommodate groups of mourners prepared with tea, dates, bread, cheese and syrup of them are welcome.