سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه و حمایت از موسیقی نواحی است - نمایش محتوای خبر

 

 

سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه و حمایت از موسیقی نواحی است

مدیر کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست جدید این وزارتخانه را توسعه و حمایت از موسیقی نواحی در کشور خواند و گفت: برنامه وزارت خانه برای حمایت از جشنواره هایی چون موغام خواهد بود.

پیروز ارجمند عصر در آیین پایانی دومین جشنواره موسیقی فجر مقامی (موغام) در تبریز با بیان اینکه ایران از تنوع فرهنگی و هنری قابل توجهی در حوزه موسیقی بهره مند است، اظهار کرد: سیاست فعلی این وزارت خانه حمایت از انواع موسیقی در استان های کشور است تا با توسعه متوازن آن بتوان به نوعی از عدالت در توزیع امکانات و تعامل و تبادل فرهنگی دست یافت.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره های موسیقی در همه استان های کشور برای معرفی و شناخته شدن آن در سطح ملی و حضور در جشنواره بین المللی موسیقی فجر از برنامه های این وزارت خانه است و جشنواره موغام نیز تلاشی موفق در این راستاست.

ارجمند ابراز امیدواری کرد این جشنواره بتواند در سال آینده نماینده ای به جشنواره موسیقی فجر معرفی و به شناخته شدن هر چه بیشتر این موسیقی کمک کند.

وی تلاش برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر در همه استان های کشور را از برنامه های مرکز تحت مدیریت خود بر شمرد و افزود: این اقدام امسال در شش استان کشور به صورت آزمایشی اجرا و این امید است که درجشنواره سال آینده همه استان ها شاهد اجراهای هنرمندان سراسر کشور باشند.

وی تاکید کرد: تلاش ما بر این پایه است که جشنواره موسیقی فجر برایندی از موسیقی همه ایران باشد و صرف نماینده موسیقی تهران و پایتخت نباشد.

ارجمند گفت: این تلاش می تواند به شنیده شدن صدای همه اقلیم ایران منجر شود.

وی اظهارکرد: موسیقی موغام، از جمله گونه های موسیقی است که واجد ویژگی های فرهنگی و معنایی بالایی است و قابلیت طرح در هر برهه ای را دارد.

ارجمند گستره موسیقی موغام را از شمال آفریقا تا چین خواند و افزود: اقلیم فرهنگی موغام، این قابلیت را دارد که در سطح بین المللی برگزار شود و پذیرای داوران و هنرمندانی از کشورهایی باشد در این حوزه فرهنگی فعالیت می کنند.

وی با مثبت ارزیابی کردن نتایج فعلی جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره موغام تبریز می تواند در این راستا عمل کرده و به سمت بین المللی شدن حرکت کند.

در این دوره از جشنواره 162 اثر از استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، البرز، تهران و قزوین ار سال شده بود.

هیات بازبینی از بین این آثار 99 اثر را برای اجرا در جشنواره مورد تایید قرار داد.

در بخش جنبی این جشنواره نیز چند کارگاه برای مهارت افزایی هنرمندان در نظر گرفته شده بود.

همچنین اجراهای ویژه برای خردسالان، پیشکسوتان و روشندلان در خلال سه روز برگزاری جشنواره انجام شد.

تجلیل از دو نفر از استادان موسیقی از دیگر بخش های این جشنواره بود.

دومین جشنواره موسیقی فجر مقامی (موغام) تا ششم اسفند ماه جاری در فرهنگسرای الغدیر تبریز برگزار شد.