جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

سهم هنر و صنعت چاپ باید در تولیدات ناخالص داخلی مشخص شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سهم هنر و صنعت چاپ باید در تولیدات ناخالص داخلی مشخص شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: سهم هنر - صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و پشتیبان باید در تولید ناخالص داخلی مشخص شود.

سهم هنر و صنعت چاپ باید در تولیدات ناخالص داخلی مشخص شود

محمد محمدپور شامگاه سه شنبه در جشنواره روز ملی صنعت چاپ در تبریز با اشاره به اینکه حوزه صنعت چاپ می تواند آورده های زیادی داشته باشد، بر نقش پر رنگ این حوزه در اقتصاد استان تاکید کرد. 
وی اظهار کرد: آذربایجان شرقی مانند سایر عرصه ها در عرصه ی چاپ نیز از پتانسیل غنی و پیشینه ی قدرتمندی برخوردار است و با تکیه بر این پتانسیل می تواند خود را با فن آوری های روز همراه کرده و مرکز ثقل صنعت چاپ در منطقه باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان این که توسعه فرهنگی زیربنای توسعه در حوزه های دیگر است، یادآور شد: توسعه اقتصادی بدون فرهنگ کامل نخواهد شد و صنعت چاپ و نشر زیربنای تحول اقتصادی نیز می باشد، زیرا چاپ و نشر با تمام ابعاد سیاسی و اقتصادی در ارتباط است.
محمدپور ادامه داد: بدون شک این قابلیت در آذربایجان شرقی وجود دارد که هم تولید کننده و هم صادر کننده باشد و بتواند نیازهای چاپی منطقه را برطرف کند.
وی با اشاره به اینکه این صنعت در سال های اخیر با چالش های مختلفی روبرو بوده و به دلیل وجود تحریم های غیرمنصفانه حوزه ی چاپ متحمل مشکلاتی شده است، گفت: اهتمام دولت تدبیر و امید بر این اصل استوار است که با تمامی ظرفیت از صنعت چاپ و صنایع تحت پوشش آن پشتیبانی کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی صنعت چاپ را در تمام ادوار دارای جایگاهی ویژه و اثرگذار عنوان کرد و یادآور شد: این صنعت قبل از اینکه یک حرفه باشد یک هنر و مهارت بوده و هنرآفرین و ارزش آفرین بودن، از مهمترین شاخصه های اهالی چاپ محسوب می شود.
محمدپور افزود: فعالان عرصه چاپ به دلیل نقش و سهم بی بدیلی که در بالندگی فرهنگ و هنر داشته اند همواره سربلند بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.
در این جشنواره ضمن بررسی توانمندی های صنعت چاپ استان، فعالان و دست اندرکاران این صنعت به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل و مشکلات و نیز فعال تر سازی این صنعت پرداختند.
در این آئین از فعالان، مدیران و پیشکسوتان عرصه چاپ آذربایجان شرقی و خانواده های شهید محمدرضا جمالی خبیر، مدیر و موسس چاپخانه ملی و شهید کریم تقی زاده مارالانی، کارگر چاپخانه چهر تجلیل شد.