سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سرمایه های اجتماعی در حوزه میراث فرهنگی به صحنه بیایند - نمایش محتوای خبر

 

 

سرمایه های اجتماعی در حوزه میراث فرهنگی به صحنه بیایند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی درخواست کرد سرمایه های اجتماعی این استان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صحنه بیایند و با ایجاد اشتغال در راستای اقتصاد مقاومتی گام بردارند.

سرمایه های اجتماعی در حوزه میراث فرهنگی به صحنه بیایند

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار بخشایش روز چهارشنبه در آئین بزرگداشت روز جهانی موزه و تقدیر ازحافظان میراث فرهنگی در تبریز افزود: نهادهای دولتی با کمک سازمان های مردم نهاد می توانند در فعالیت های این بخش موفق عمل کنند.
وی افزود: بخش موزه داری نیز به عنوان پل ارتباطی تاریخ گذشته و نسل فعلی، نیازمند مشارکت بخش خصوصی و ایجاد موزه های تخصصی است.
وی با اشاره به اینکه تاریخ پرافتخار تبریز باید در موزه های این شهر تبلور یابد، گفت: حافظان میراث فرهنگی در قالب سازمان های مردم نهاد باید در این استان تشکیل شود. 
وی افزود: با بودجه های محدود دولتی نمی توان کاری کرد و این درحالی است که در سال گذشته تنها 50 درصد از اعتبار محدود این اداره کل جذب شده است. 
وی همچنین بر ضرورت آموزش، ایجاد اشتغال و راه اندازی کارگاه های کوچک صنایع دستی در روستای این استان تاکید کرد.
آبدار به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 میلادی اشاره کرد و گفت: به زودی تمبر 2018 تبریز رونمایی و تابلوی روزشمار معکوس برای فراهم سازی زمینه های لازم در بخش گردشگری راه اندازی می شود.
وی افزود: در سال 2018 میلادی هر شهروند تبریزی باید یک میزبان برای میهمانان و گردشگران خارجی و داخلی باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: در سال 2018 میلادی یکی از شاخص های مورد توجه موزه های متنوع شهر تبریز است.
سعید حاجی زاده به ضرورت ایجاد موزه های مطبوعات، عکس و صنعت چاپ در تبریز اشاره کرد و افزود: راه اندازی موزه های جدید و تخصصی باید در دستور کار قرار گیرد.
رئیس امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز از راه اندازی چند نمایشگاه موقت در برخی از موزه های استان به مناسبت روز جهانی موزه خبر داد و گفت: سکه های مکشوفه از قلعه بختک لیلان برای یک هفته در موزه آذربایجان به نمایش گذاشته شده است.
نمایشگاه های فلزکاری دوران پیش از اسلام ایران درموزه آذربایجان، اسناد و احکام و فرمان های میرزا یوسف مستشارالدوله در موزه قاجار، ابزار و ادوات روشنایی دوره ایلخانی در موزه ایلخانی مراغه از امروز / چهارشنبه/ به مدت یک هفته پذیرای علاقه مندان است.
آذربایجان شرقی دارای 21 موزه شامل موزه های آذربایجان، مشروطه، قاجار، سنجش، محرم، قرآن و کتابت، عصر آهن، تاریخ طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مؤسسه تاریخ و فرهنگ دانشگاه تبریز، شهر و شهرداری و ادبی استاد شهریار در تبریز است.
از دیگر موزه های فعال در شهرستان های این استان می توان به موزه ایلخانی مراغه، سنگ نگاره های مراغه، صفوی بناب، هدایای خامنه، ادب و عرفان اهر، عشایر آذربایجان، مردم شناسی جنوب سهند، باستان شناسی خداآفرین و موزه میانه اشاره کرد.