جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

بازگشت به صفحه کامل

ساخت ضریح تل زینبیه برای نصب درکربلا به نیمه کار رسید

ساخت ضریح تل زینبیه برای نصب درکربلا به نیمه کار رسید


مدیر پروژه طرح ساخت تل زینبیه گفت: کار ساخت ضریح تل زینبیه برای نصب در کربلای معلی از سوی هنرمندان و اساتید در تبریز ادامه دارد و تاکنون اسکلت چوبی و بدنه نیم ضریح آن به پایان رسیده است.

'کریم میرزایی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اسکلت چوبی این ضریح از چوب ساج بوده که با تکیه بر مطالعات دانشگاهی، اسناد موجود و طرح های اسلامی - ایرانی ساخته شده است.

وی افزود: برای تکمیل این طرح از نماکاری و تزئین با نقره و مس زراندود و هنرهای ایرانی قلم زنی، میناکاری و درودگری استفاده می شود.

میرزایی هدف از اجرای این طرح را نمایش هنر ایرانی - اسلامی در فراتر از مرزها، بالا بردن روحیه جهادی و معنوی در دانشگاه و الگوسازی ساخت طرح های عظیم اسلامی در دیگر دانشگاه های هنر عنوان کرد و افزود: این طرح ،محرم و اربعین سال آینده به طور کامل به پایان می رسد.

قرارداد ساخت نیم ضریح تل زینبیه کربلا بین دانشگاه هنر اسلامی تبریز و ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی در روز ولادت مولای متقیان حضرت علی (ع) امضا و کار مطالعات ساخت این ضریح از بهمن سال 92 آغاز شده است.

جنس این نیم ضریح از نقره، طلا و چوب ساج پیش بینی شده و در ساخت آن از فنون مختلف قلمزنی، میناکاری روی فلز، خاتم کاری، منبت و معرق روی چوب و تمام فنونی که در رشته های مختلف هنر اسلامی تبریز تدریس می شود، استفاده می شود.

این نخستین ضریحی است که با همکاری و تولیت ستاد بازسازی عتبات عالیات تبریز و دانشگاه هنر اسلامی اجرا می شود و تلاش شده از ویژگی های هنر اسلامی - ایرانی نهایت استفاده شود.