حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۷

بازگشت به صفحه کامل

ساخت ضریح تل زینبیه برای نصب درکربلا به نیمه کار رسید

مدیر پروژه طرح ساخت تل زینبیه گفت: کار ساخت ضریح تل زینبیه برای نصب در کربلای معلی از سوی هنرمندان و اساتید در تبریز ادامه دارد و تاکنون اسکلت چوبی و بدنه نیم ضریح آن به پایان رسیده است.

'کریم میرزایی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اسکلت چوبی این ضریح از چوب ساج بوده که با تکیه بر مطالعات دانشگاهی، اسناد موجود و طرح های اسلامی - ایرانی ساخته شده است.

وی افزود: برای تکمیل این طرح از نماکاری و تزئین با نقره و مس زراندود و هنرهای ایرانی قلم زنی، میناکاری و درودگری استفاده می شود.

میرزایی هدف از اجرای این طرح را نمایش هنر ایرانی - اسلامی در فراتر از مرزها، بالا بردن روحیه جهادی و معنوی در دانشگاه و الگوسازی ساخت طرح های عظیم اسلامی در دیگر دانشگاه های هنر عنوان کرد و افزود: این طرح ،محرم و اربعین سال آینده به طور کامل به پایان می رسد.

قرارداد ساخت نیم ضریح تل زینبیه کربلا بین دانشگاه هنر اسلامی تبریز و ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی در روز ولادت مولای متقیان حضرت علی (ع) امضا و کار مطالعات ساخت این ضریح از بهمن سال 92 آغاز شده است.

جنس این نیم ضریح از نقره، طلا و چوب ساج پیش بینی شده و در ساخت آن از فنون مختلف قلمزنی، میناکاری روی فلز، خاتم کاری، منبت و معرق روی چوب و تمام فنونی که در رشته های مختلف هنر اسلامی تبریز تدریس می شود، استفاده می شود.

این نخستین ضریحی است که با همکاری و تولیت ستاد بازسازی عتبات عالیات تبریز و دانشگاه هنر اسلامی اجرا می شود و تلاش شده از ویژگی های هنر اسلامی - ایرانی نهایت استفاده شود.