سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

زکات موجب تطهیر مال و تزکیه روح می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زکات موجب تطهیر مال و تزکیه روح می شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به تاکید قرآن بر ضرورت پرداخت زکات ،گفت : پرداخت زکات موجب تطهیر مال و تزکیه روح انسان می شود .

زکات موجب تطهیر مال و تزکیه روح می شود

به گزارش ایرنا، آیت الله محسن مجتهد شبستری روز شنبه در دیدار شورای زکات آذربایجان شرقی و مسئولان مناطق پنج گانه شورای زکات کشور، اظهار کرد : زکات در امور عام المنفعه با توجه به شرایط مکانی و زمانی در ساخت بیمارستان، درمانگاه، مسجد، مدرسه و راه مصرف می شود. 
وی افزود: قرآن موارد مصرف زکات را در هشت مورد مشخص کرده است که البته بستگی به تشخیص و اولویت افراد صاحب نظر آن جامعه دارد . 
آیت الله شبستری گفت: فقرا در ضرورت رسیدگی و اولویت اول مصرف زکات است و برای تامین ارزاق آنان پرداخت می شود. 
وی بیان داشت: اگر اغنیا زکات خود را پرداخت کنند در جامعه ای فقیر باقی نمی ماند و برای تحقق این هدف باید فرهنگ سازی انجام شود و رسانه ها بیشتر برای این کار تلاش کنند. 
نماینده آذربایجان شرقی در خبرگان رهبری اظهار کرد: نتایج دنیوی و اخروی زکات باید برای مردم تبیین شود و از طرف دیگر گزارش کاری سالانه زکات اعلام شود تا مردم از تاثیرات مثبت زکات در عمران و آبادانی جامعه خبردار شوند . 
وی خاطر نشان کرد : پرداخت زکات برای دل شکستگان و افرادی که نمی توانند زندگی خود را تامین کنند، مصداق عمل صالح است .
آیت الله شبستری با بیان تاثیرات زکات ،اظهار کرد : در واقع رفع حوائج فقیر با زکات به نوعی ایجاد شادی در قلب برادر دینی است و ثواب بسیار دارد . 
مدیرکل اموراجرایی زکات کشور هم در این دیدار گفت: 60 تا 70 درصد مردم زکات پرداخت می کنند اما بیشتر به صورت انفرادی است؛ بر این اساس زکات باید نظامند و اولویت بندی و در هزینه ها انسجام ایجاد شود . 
حجت الاسلام مهدی دهقان اظهار کرد : زکات دریافت شده از هر مکانی در همان مکان هزینه می شود . 
وی همچنین از اختصاص بخشی از زکات برای کمک به فقرا از طریق دفاتر ائمه جمعه خبر داد و افزود : به زودی بخشی از زکات برای دستگیری از فقرا و نیازمندان در اختیار دفاتر ائمه جمعه سراسر کشور قرار می گیرد . 
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی هم گفت : 106 میلیارد ریال امسال در استان زکات جمع آوری شده است . 
حسین دشتی اظهار کرد : از این مقدار 42 میلیارد ریال برای تامین جهیزیه ،تحصیل و درمان مددجویان استان هزینه شده که نسبت به پارسال 2.5 برابر افرایش یافته است . 
وی افزود : 64 میلیارد و 400 میلیون ریال نیز صرف اجرای 74 طرح در استان شده است . 
وی گفت : پنج هزار و 674 عامل افتخاری برای جمع آوری زکات با ستاد زکات آذربایجان شرقی همکاری می کنند .