جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

روسفیدی میراث فرهنگی در بازسازی مسجد سفید مراغه - نمایش محتوای خبر

 

 

روسفیدی میراث فرهنگی در بازسازی مسجد سفید مراغه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه از اجرای طرح بازسازی مسجد تاریخی سفید در خیابان جام جم مراغه با حدود 5 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات شرکت آتی ساز خبر داد.

روسفیدی میراث فرهنگی در بازسازی مسجد سفید مراغه

یعقوب طالبی روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر مراغه افزود: طرح بازسازی این مسجد 12 سال پیش آغاز شد و با وجود صرف 2 میلیارد ریال هزینه و بازسازی دیوارهای ضلع غربی و شرقی مسجد، از سال 1392 شمسی به صورت نیمه کاره رها شده بود.
وی با اشاره به اینکه طراحی، نظارت و اجرای این طرح برعهده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، گفت: درقالب این طرح سردرب، دیوارهای ضلع جنوبی و شمالی، حیاط، محوطه و سقف مسجد بازسازی و ستون های چوبی و پردوهای چوبی مسجد نیزمرمت می شود.
وی افزود: مسجد سفید در مرکز شهر مراغه از مساجد چوبی مربوط به اواخر دوره قاجار و دارای تزئینات ارزشمند بر روی صندوقچه ها و پردوهای چوبی است. 
وی افزود: بخش های اعظمی از این مسجد در گودبرداری های مربوط به احداث خیابان جام جم آسیب های جدی دیده بود اما با توجه به قدمت مسجد سفید مراغه، بازسازی ومرمت آن مورد توجه قرار گرفت.
به گزارش ایرنا بیش از 500 اثر ثبتی و حفاظتی در مراغه وجود دارد و برخی از مساجد چوبی این شهر تاریخی از جمله ملامعزالدین، ملارستم، ضریر، قاضی، ریحان و سفید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مساجد طاق گنبدی شجاع الدوله و دروازه مراغه نیز از دیگر مساجد جذاب این شهر برای بازدید علاقه مندان به آثار و ابنیه های تاریخی است. 
شهرستان 250 هزار نفری مراغه در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.