سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

روز انس با طبیعت؛ بایدها و نبایدها - نمایش محتوای خبر

 

 

روز انس با طبیعت؛ بایدها و نبایدها

13 فروردین ماه هر سال که روز انس با طبیعت نامیده شده و مردم طبق عادات و رسوم قدیمی ایرانی اسلامی خود این روز را به بالین طبیعت می روند، باید ها و نبایدهایی دارد که نیازمند فرهنگ سازی عمومی است.

روز انس با طبیعت؛ بایدها و نبایدها

کارشناسان مسایل محیط زیست با اشاره به حضور خارج از تحمل مردم در طبیعت و ترافیک خودرویی ناشی از آن در روز انس با طبیعت می گویند که بروز این وضعیت موجب شده است این روز به نام طبیعت و به کام تخریب این نعمت الهی غیرقابل جایگزین باشد. 
از این منظر، طبیعت کشور عزیزمان در روز انس با طبیعت، به دلیل حضور بیش از حد مردم و عدم رعایت حال و روز طبیعت، بیش از پیش شکننده می شود و شهروندان در روزی که به نام طبیعت نامیده شده است، به جای اینکه یار این پدیده باشند، بار خاطرش می شوند و تبعات سنگین یک روز حضور در دامن طبیعت بعضا دیگر هیچ وقت جبران نمی شود. 
با این رویکرد، ایرنا مرکز تبریز میزبان میرگزدی با عنوان 'روز انس با طبیعت؛ بایدها و نبایدها' با حضور مسئولان ارشد استانی نهادهای مسئول بود تا راهکارهای به حداقل رساندن آسیب پذیری طبیعت در روز طبیعت بررسی شود. 

** حفاظت از طبیعت نباید محدود به 'روز انس با طبیعت' باشد 
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی در این میزگر گفت: فرهنگ سازی در خصوص عدم آسیب رسانی به طبیعت مربوط به مقطع زمانی خاصی نیست و باید این آموزه های فرهنگی در طول زمان جاری و ساری باشد. 
میرمحسن حسینی قمی افزود: با توجه به زندگی ماشینی در زمان کنونی و افزایش وسایل نقلیه، مردم در ایام تعطیل برای خارج شدن از محیط ماشینی به دل طبیعت مراجعه می کنند. 
وی ادامه داد: در روز 13 فروردین نیز این حضور بیش از سایر تعطیلی ها است و حضور بی رویه گردشگران در دل طبیعت موجب تلفات بیش از حد به موجودات زنده و گیاهان و گاه از دست رفتن زیستگاه های حیات وحش می شود. 
قمی با تاکید بر اینکه فرهنگ تعامل با طبیعت باید در جامعه تسری یابد، گفت: سال هاست که این اداره کل با همکاری ارگان های دولتی و مردمی مختلف در این خصوص اقدامات آموزشی و فرهنگی بسیاری در طول سال می کند و در این روز اقدام به توزیع کیسه های زباله و برقراری چادرهای اطلاع رسانی محیط زیست می کند. 
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در سال جاری ماموران اجرایی این اداره کل در اماکن مهم و حساس که احتمال آتش سوزی و تخریب بیشتر است، حضور فعالی خواهند داشت و نسبت به آگاه سازی و اطلاع رسانی حضوری در خصوص اهمیت حفظ زیست بوم ها اقدام خواهند کرد. 
وی با اشاره به اعمال ضوابط قانونی در خصوص عدم فروش قورباغه، لاک پشت و مارهای کوچک برکه ای در ابتدای سال جاری گفت: فرهنگسازی مناسبی در این خصوص انجام گرفته و شاهد کاهش فروش این حیوانات در سالجاری بودیم. 
قمی همچنین با تاکید بر عدم رهاسازی ماهی های قرمز بر رودخانه ها گفت: مکان هایی در پارک ها تعبیه شده تا مردم ماهی های خود را رهاسازی کنند. 
وی افزود: به دنبال این هستیم که بجای بازگرداندن ماه های قرمز به رودخانه ها با همکاری مراکز پرورش و توزیع این ماهی ها به این اماکن بازگردانده شوند. 
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان خاطرنشان کرد: در روز انس با طبعیت امسال در تمامی شهرستان های استان اکیپ های محیط زیست حضور داشته و در شهرستان های جلفا و کلبیر به دلیل موقعیت جغرافیایی و گردشگر پذیری بیشتر تعداد اکیپ های حاضر بیش از سایر شهرستان هاست. 
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز گفت: سال جدید ایرانیان همراه با شکوفایی طبیعت آغاز است و با توجه به فرهنگ قدیمی ایرانیان در 13 فروردین ماه هر سال مردم در دل طبیعت حضور می یابند. 

** حضور بیش از حد استاندارد مردم در محیط های طبیعی، آسیب رسان است 
محمدحسین حسن زاده افزود: بازدید از طبیعت همچون بازدیداز منازل ظرفیت خاص و محدود خود را دارد و حضور بیش از این ظرفیت به طبیعت آسیب می رساند. 
وی ادامه داد: این سازمان در راستای حفاظت از طبیعت و خدمت رسانی به بازدید کنندگان در 13 فروردین ماه جاری برنامه های مختلف در نظرگرفته است. 
حسن زاده اظهار کرد: موضوع حفاظت از درخت ها، گل ها و چمنزارها به خصوص در این فصل که زمان رویش گیاهان و جانواران می باشد، بسیار مهم است. 
وی اضافه کرد: کندن گل ها قبل از بذردهی آسیب دیگری است که در روز انس با طبیعت به طبیعت وارد می کند و فرهنگسازی در خصوص حفظ محیط زیست از ضرورت هاست. 
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: در این روز 700 نفر از کارکنان این سازمان و نزدیک به دو هزار نفر از نیروهای شرکتی در پارک ها و فضاهای سبز حضور می یابند و نسبت به خدمت رسانی و حفاظت از پارک ها اقدام خواهند کرد. 
وی با بیان اینکه در تمامی تفرجگاه ها و پارک های تبریز در روز طبیعت کیسه های زباله توزیع می شود، افزود: در کنار این امر پیام های زیست محیطی نیز به شهروندان اطلاع رسانی و در خصوص آشتی با طبیعت و رفتار درست با محیط زیست فرهنگ سازی می شود. 
حسن زاده اظهار کرد: برای اینکه مردم از کندن شاخ و برگ درختان برای روشن کردن آتش خودداری کنند هیزم های جمع شده از هرس درختان در پارک ها توزیع خواهد شد. 
وی گفت: در مکان هایی که آب قابل شرب وجود ندارد امکانات لازم فراهم شده و بطری های آب معدنی توزیع خواهد شد. 
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز با بیا ن اینکه در این روز میزان تولید زباله به واسطه مصرف بیش از حد مردم نسبت به روزهای عادی افزایش می یابد، از آمادگی کامل مجموعه شهرداری در خصوص پاکسازی پارک ها و شهر قبل از طلوع آفتاب در 14 فروردین ماه خبر داد. 

** هلال احمر، نهاد دوستدار محیط زیست 
سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی گفت: این جمعیت نیز در راستای فرهنگ سازی در خصوص حفظ محیط زیست اقدامات بسزایی در طرح نوروزی خود انجام داده است. 
سعید کنعانی افزود: در این راستا در 13 فروردین ماه جاری اکیپ های دو نفره پیاده و سواره این جمعیت در خصوص شناسایی، کنترل و مهار علل آسیب رسانی به طبیعت و تقویت فرهنگ حفظ محیط زیست در سطح پارک ها حضور خواهند یافت. 
وی ادامه داد: همچنین در چادرهای سلامت این جمعیت که در سطح جاده ها و ورودی شهرها و برخی پارک های بزرگ که تجمع افراد بسیار است نسبت به کنترل فشار و قند خون افراد اقدام می شود. 
کنعانی اظهار کرد: بروشورهای مختلفی که در آن مسایل زیست محیطی و پیام های دوستی با طبیعت درج شده و همچنین کیسه های زباله توزیع و همچنین نسبت به جمع آوری زباله ها از گردشگران نیز اقدام خواهد شد. 
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای حفظ و نگهداری از منابع طبیعی گفت: باید این موضوع از سنین کودکی مورد توجه قرار گیرد و برای این منظور مسابقه قصه خوانی با موضوع طبیعت در چادرهای این جمعیت برپا و جایزه های ویژه کودکان به آنها اهدا می شود. 
سرپرست جمعیت هلال احمر استان افزود: اتوبوس شادی این جمعیت نیز با رویکرد حفاظت از طبیعت در پارک بزرگ ائل گلی تبریز در دو زمان صبح و عصر برپا بوده و با انجام برنامه های شاد فرهنگی برای کودکان پیام های زیست محیطی ارائه می دهد. 
وی ادامه داد: نیروهای این جمعیت در محل های پرتجمع نیز علاوه بر چادرهای امدادی با تجهیزات کامل مستقر می شوند تا در صورت نیاز به موقع وارد عمل شده و امدادرسانی کنند. 
کنعانی اضافه کرد: اعضای جوانان این جمعیت نیز از طریق دوچرخه سواری در سطح شهر اقدام به توزیع بروشور با محتواهای مختلف حفظ محیط زیست حفظ زندگی و همچنین ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه بجای خودرو خواهند کرد. 

** مردم در روز انس با طبیعت نکات ایمنی را درباره ترک خانه فراموش نکنند 
مدیر منطقه دو سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز نیز با بیان اینکه در روز 13 فروردین سال گذشته پنج مورد عملیات اطفای حریق و چهار مورد عملیات نجات صورت گرفته، گفت: فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت در جامعه ما تا حدودی نهادینه شده است. 
علیرضا نوری ادامه داد: بایدها و نبایدهایی وجود دارد که ضروری است در هنگام ترک منازل و استفاده از اماکن طبیعی مورد توجه قرار گیرد که حتی اگر این موارد به نظر جزیی باشند، می توانند در وقوع حادثه بسیار مهم و حساس باشند. 
وی اظهار کرد: ضروری است شهروندان در هنگام ترک منزل تمامی انشعابات آب، برق و گاز را قطع کنند و به این موضوع ساده و بی اهمیت نگریسته نشود. 
نوری گفت: شهروندان باید مایعات قابل اشتعال و گازهای پیک نیک را حتما قبل از خروج، از منزل خارج کنند تا در صورت بروز حادثه از بروز آسیب های جانبی جلوگیری شود. 
وی ادامه داد: همچنین باید از نگهداری وسایل و اجناس مختلف در بالکن خودداری و وسایل موجود به داخل منزل منتقل شوند و از نگهداری اشیا ذره بینی همچون عینک در مقابل شیشه ها خودداری شود. 
مدیرمنطقه دو سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز افزود: کسانی که به محیط های شیب دار در خارج از شهر مراجعه می کنند، در هنگام پارک خودرو دقت کرده و حتما از سنگ در جلو و پشت تایرها استفاده کنند تا مانع حرکت خودرو در شیب شود. 
وی از شهروندان در خواست کرد در محل هایی که بوته زار است از نگهداشتن خودرو و روشن کردن آتش خودداری کنند. 
نوری اظهار کرد: مردم باید هرگز کودکان و افراد مسنی را که در داخل چادر خوابیده اند، تنها نگذارند و از روشن کردن آتش و گرم کردن غذا در داخل چادر اجتناب کنند. 
وی اضافه کرد: در مکانی که اقدام به روشن کردن آتش کرده اند، پس از اتمام کار آتش را توسط آب و یا خاک بطور کامل خاموش کنند. 
مدیرمنطقه دو سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز ادامه داد: در روز انس با طبیعت علاوه بر اینکه 20 ایستگاه آتش نشانی تبریز در آماده باش کامل هستند 15 اکیپ سیار نیز در ورودی شهرها و پارکها و بوستان های پرتجمع مستقر هستند. 

** طبیعت در 13 فروردین آبستن رشد و بالندگی است 
نایب رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی آذربایجان شرقی نیز گفت: هرساله برنامه های مختلف آموزشی و فرهنگی در خصوص اهمیت منابع طبیعی و حفظ محیط زیست از سوی تشکل های مردم نهاد در استان اجرا می شود. 
مجید رحمانی مقدم افزود: با فرا رسیدن عید نوروز و 13 فروردین ماه نیز این تشکل ها در دو موضوع مهم آگاه سازی مردم در خصوص عدم انداختن زباله و سبزه های نوروزی در طبیعت فعالیت می کنند. 
وی ادامه داد: در سال گذشته کمپین جمع آوری سبزه های نوروزی توسط این نهادها در استان ایجاد شد که با سه هزار خانواده به صورت چهره به چهره صحبت شد و استقبال عمومی خوبی از این کمپین صورت گرفت. 
رحمانی مقدم گفت: در سال جاری نیز کمپین کشوری 10 قدم با هدف پاک سازی و مراقبت هر فرد به شعاع ده قدمی خود در مکانی که حضور دارد، تشکیل شده است. 
وی اظهار کرد: با توجه خیل عظیمی که در این روز به پارک ها و طبیعت مراجعه می کنند 13 فروردین ماه فرصت مناسبی در خصوص فرهنگسازی و اطلاع رسانی بر لزوم حفاظت از محیط زیست می باشد. 
نایب رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان افزود: آلودگی صوتی تاثیر منفی بروری حیوانات دارد و از شهروندان درخواست می شود در هنگام حضور در طبیعت این موضوع را رعایت کنند. 
وی خاطرنشان کرد: فروردین ماه آسیب پذیر ترین زمان برای مراتع است و در خواست می شود از رفتن به مراتع و پارک خودرو ها روی چمن ها و بوته ها خودداری شود. 
رحمانی مقدم همچنین از حضور تشکل های مردم نهاد دوچرخه سوار در محدوده های شهرستان های مرند، بناب، مراغه و کلیبر برای ترویج فرهنگ استفاده از طبیعت و دعوت مردم به کمپین 10 قدم خبر در روز انس با طبیعت خبر داد. 
وی گفت: با توجه به اینکه اعضای این تشکل ها در اقصی نقاط استان حضور خواهند داشت با همکاری سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز دوره های آموزشی برای 80 نفر از اعضای فعال این تشکل ها برگزار شده تا در صورت بروز حادثه اقدامات پیشگیرانه تا رسیدن نیروهای آتش نشانی انجام دهند.