جهش تولید | چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

روح الغزل - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

روح الغزل

Loading the player...
یکی از برجسته ترین ویژگی های امام خمینی (ره) پیش از آن که یک رهبر معنوی یا سیاسی باشد، شاعر بودن وی است. اکثر سیاستمداران دنیا به خاطر داشتن روحیه خشن از نعمت لطافت در کلام بی بهره اند اما امام چه پیش از آن که رهبر انقلاب اسلامی ایران شود و چه بعد از آن همواره این موهبت الهی خود را درقالب نگارش شعر و متون ادبی حفظ کرده اند.
 
یقیناً که حضرت امام با آن شخصیّت دینی، علمی، فرهنگی، سیاسی، رهبری کم نظیر جهانی، همراه با مشغله فکری، احساس مسئولیت و دقّت نظر در تمامی امور کشوری در حال سازندگی، قصد شعر و شاعری و قافیه پردازی نداشته است.
 
لذا، نه تنها اشعار ناب او کوششی نیست، باید اذعان نمود که اشعار لبریز از احساس او، موهبتی الهی و جوششی بوده و در نهایت شکر و شوق سروده شده، که اوج معاشقه و مکاشفه نیز در عدم فاصله بین عاشق و معشوق حاصل آید و قریب ترین نقطة وصال حالی است که فاصله ای بین عابد و معبود باقی نباشد؛ که خواننده نیز می تواند از لابلای دریافت های متعالی و معنوی آن عارف ربّانی، به فراخور حال خود از درک آن حظّ و حلاوتی دریافت نماید.
 
دیوان اشعار امام از جمله کتابهایی است که هر سال درنمایشگاه کتاب تهران وبعد از آن در کتاب فروشی های سراسر کشور جزء پرفروش ترین آثار ایشان قرار می گیرد و این مهم حداقل در حوزه آثار ادبی امام از جمله اشعار ایشان نشان دهنده این امر بوده که آثار قلمی امام در حوزه شعر مورد قبول اهل این فن قرار گرفته و با گذشت سال ها هنوز هم اهالی شعر در کنار آثار قدیمی نگاهی هم به آثار امام دارند. 
 
دیوان شعر امام خمینی کتابی است که در ۶ فصل غزلیات، رباعیات، قصاید، مسمط، ترجیع بند و اشعار پراکنده تنظیم شده که توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) انتشار یافته‌ است.
 
روح الغزل عنوان مجموعه موسيقايي است كه از سيماي استانی مرکز آذربایجان شرقی به روی آنتن می رود. معرفي و تحليل و بررسي اشعار بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) و خوانندگاني كه هر كدام در قطعات مختلف آوازي اين اشعار را اجرا نموده اند، برنامه اي موسيقايي را شكل داده كه روح الغزل نام گرفته است.
سال تولید: 1394
اجرا: فاطمه زارع
 
نور و تصوير: سيد علي نادري، سید حسین پیغمبری، مهرداد ملایی
 
صدابرداري: طاهر پيشوايي
 
تهيه كننده:‌ فريد سعادتمند
 
كارگردان: محمد رضا حاجي غلامي
 
نویسنده: محسن آخوندی
 
منشی صحنه: فاطمه پالندی
 
مدیر تولید : مهدی جعفری
 
دستیار تولید: حسین صباغ


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ