رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

رسوم سوگواری ماه محرم در آذرشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

رسوم سوگواری ماه محرم در آذرشهر

رسوم عزاداری ماه محرم و سوگواری ایام شهادت سرور و سالار شیهدان عالم امام حسینی (ع) در آذرشهر چگونه است؟

رسوم سوگواری ماه محرم در آذرشهر

به گزارش خبرنگار ایرنا چند روز مانده به ماه محرم الحرام در برخی مساجد شهر مراسم تشت گذاری و آماده سازی سازکارها و مقدمات برگزاری آیین های عزاداری ایام شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت انجام می شود. محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) سیه پوش شده و به تدریج خود را برای عزاداری ماه محرم مهیا می کنند.

از اول ماه خون و قیام، عزاداران حضرت سیدالشهدا موقع غروب تا پاسی از شب در خیابان های آذرشهر سینه زنی و سوگواری می کنند.

در روز هشتم ماه محرم الحرام بعد از اقامه نماز ظهر و عصر بازار شهر بتدریج تعطیل می شود و مردم کوچه و بازار، پیر و جوان، همه سیاه پوش در مساجد و تکایای شهر جمع می شوند.

پس از آن روضه خوانان اهل بیت عصمت و طهارت با انجام مراسم عزاداری، هیئت عزاداری محله خود را تشکیل وانسجام می دهند؛ برای هماهنگی هرچه بیشتر و بهتر دستجات حسینی چند نفر از افراد میانسال آن محل به عنوان مسئولان آن هیئت امورات لازم عزاداری را به عهده می گیرند و همه خود را موظف می دانند که در آن چارچوب مراسم عزاداری را به جای آورند.

در آذرشهر حدود 25 محله وجود دارد که معمولا همه این محلات دستجات عزاداری دارند و بعضی از محلات هم به صورت مشترک هیئت عزاداری تشکیل می دهند.

در نهمین روز محرم که مصادف با تاسوعای حسینی و منتسب به باب الحوائج حضرت ابوالفضل(ع) است، صبحدم تمام هیئت های عزاداری، دستجات سینه و زنجیرزنی حسینی وعموم مردم در محله پازیکو (میدان مشهور طوق) جمع شده و تا طلوع آفتاب به یاد فداکاری ها و وفاداری قمر منیر بنی هاشم عزاداری و سینه زنی می کنند.

بعد از مدتی عزاداری علم طوق را به میدان می آورند و موقع آوردن علم مخصوص طوق چند راس گاو و گوسفند در جلوی این علم قربانی و ذبح می شوند. در این مراسم نوحه خوانان هیئت عزاداری محل پازیکو به عنوان میزبان برای سایر هیئت های عزاداری، مرثیه خوانی و نوحه خوانی می کنند.

هیئت های عزاداری پس از پایان این مراسم جهت صرف صبحانه به خانه ها و مساجد می روند؛ در آذرشهر از صبح روز نهم محرم تا غروب دوازدهم این ماه حدود 25 هیئت عزاداری در مساجد و تکایا و حتی بعضی از خانه ها به یاد شهدای صحرای خونبار کربلا تعزیه داری ومرثیه خوانی می کنند.

در شهر آذرشهر حدود 50 باب مسجد وجود دارد که این مساجد در ماه محرم برای پذیرایی از عزاداران امام حسین(ع) و یاران باوفایش آماده می شوند؛ هیئت امنای این مساجد طوری برنامه ریزی کرده اند که دستجات حسینی در روزهای نهم و دهم ماه محرم در نصف مساجد و در روزهای یازدهم و دوازدهم هم نیز در نصف بقیه مساجد حضور یافته و عزاداری می کنند و در هر مسجد پس از عزاداری از سوی اهالی آن محله با نان و پنیر و چای و بعضی مواقع هم با غذای گرم پذیرایی می شوند.

ماه محرم در آذرشهر به معنای واقعی کلمه، ماه احسان و سخاوت است؛ در این ماه در اکثر مساجد شهری و روستایی شهرستان آذرشهر از ساعت 10 تا 15 شب از سوی افراد خیر و از محل درآمد موقوفات مساجد سفره های خرج و احسان پهن می شود و همه مهمان سفره خدای منان که به یاد شهادت بزرگ پاسدارا دین و قرآن الهی حضرت ابا عبدالله الحسین است، جمع می شوند.

در این ماه همه مساجد شهرستان آذرشهر یکی می شوند؛ حتی افراد محلات خیلی علاقه دارند که به همدیگر مهمانی دهند.

در روز عاشورا در اغلب روستاهای آذرشهر شبیه خوانی وجود دارد و مردم شهرها برای شرکت در شبیه خوانی روستایی به روستاها می روند و در پایان با اصرار مردم آن روستا درخانه هایشان مهمان می شوند .

روزی که گل آدم و حوا بسرشتند بر نام حسین بن علی گریه نوشتن

فرمود نبی در صفت گریه کنانش البته که آن طایفه از اهل بهشتند