سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

دوستی ایران و ترکیه به صدها سال می رسد/ در مورد تمامیت ارضی سوریه نظرات مشترک با ایران داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

دوستی ایران و ترکیه به صدها سال می رسد/ در مورد تمامیت ارضی سوریه نظرات مشترک با ایران داریم

سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز با اعلام اینکه در مورد تمامیت ارضی سوریه و برقرای صلح و ثبات در این کشور نظرات مشترکی با ایران داریم، گفت: دوستی ترکیه و ایران قدمت دیرینه دارد و مواضع مشترک فراوانی در زمینه های مختلف داریم.

دوستی ایران و ترکیه به صدها سال می رسد/ در مورد تمامیت ارضی سوریه نظرات مشترک با ایران داریم

چاغلار فاحری چاکر آلپ روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران با تقدیر از موضع ایران در قبال کودتا و محکوم کردن آن و اعلام حمایت از دولت قانونی ترکیه، اظهار کرد: ترکیه و ایران بزرگترین، قوی ترین و ریشه دارترین کشورهای منطقه هستند و در این خصوص نظرات و سیاستهایشان با یکدیگر هماهنگ بوده و اشتراکات زیادی بین دو کشور همسایه وجود دارد.
وی رابطه ترکیه با ایران را فراتر از همکاری های معمول توصیف کرد و گفت: رابطه دوستی و برادرانه ایران و ترکیه به صدها سال می رسد و همان طور که می دانید اختلاف نظر در بین اعضای یک خانواده هم امری طبیعی است .
سرکنسول ترکیه در تبریز با بیان اینکه در مورد سوریه دولت ترکیه بیش از 90 درصد با ایران اتفاق نظر دارد، خاطر نشان کرد: ما با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، آرزو می کنیم هر چه زودتر صلح و آرامش در آنجا برقرار شده و آوارگان سوری هر چه سریع تر به وطن خود برگردند.
چاکر آلپ همکاری ایران و ترکیه را برای برقراری صلح و آرامش در منطقه ضروری دانست و گفت: مبارزه با تروریسم به تنهایی مقدور نیست و نیازمند همکاری های بین المللی بوده و دو کشور کاملا به این موضوع واقف اند و طبق آن عمل می کنند.
وی تماس تلفنی رئیس جمهور ایران با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نخستین ساعات وقوع کودتا و محکوم کردن آن و اعلام حمایت ایران از دولت قانونی را تحسین کرده و بسیار قابل ارزش دانست و افزود: ایران یک کشور خیلی مهم و همسایه خوبی برای ماست و تا آخر به عنوان همسایه در کنار هم می مانیم.
سر کنسول ترکیه در تبریز همچنین با بیان اینکه وزیر خارجه ایران و رئیس مجلس نیز از دولت و ملت ترکیه حمایت کردند، گفت: ما مراتب تشکر خود از ایرانی را بارها اعلام کرده ایم.
چاکر آلپ در پاسخ به اینکه برخی معتقدند امریکا در کودتای ترکیه نقش داشته است، خاطر نشان کرد: فتح الله گولن سال های زیادی است که در امریکا ساکن است و در خاک این کشور راحت زندگی می کند و طبعا با اطلاع امریکا می باشد؛ اما ترکیه با امریکا عضو ناتو است و از این بابت دخالت و نقش دولت امریکا در کودتا قابل قبول نیست.
وی ادامه داد: ما از دولت امریکا درخواست تحویل فتح الله گولن را کرده ایم و منتظر اقدام عملی امریکا در این زمینه هستیم.
سرکنسول ترکیه در تبریز با ابراز خوشحالی از لغو ممنوعیت تورهای مسافرتی ایران به ترکیه از طرف ایران در مصوبه جلسه دیروز هیات وزیران خاطر نشان کرد: دولت ترکیه تدابیر امنیتی لازم برای حفظ جان و مال مسافران ایرانی را به کار می گیرد و جبران ضررهای احتمالی را تضمین می کند.