رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

دور اول انتخابات ریاست جمهوری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دور اول انتخابات ریاست جمهوری

اولین انتخابات ریاست‌جمهوری نظام جمهوری اسلامی ایران در پنجم بهمن 1358، یک سال پس از پیروزی انقلاب برگزار شد.

دولت موقت مهدی بازرگان استعفا داده بود و اداره کشور به دست شورای انقلاب اداره می‌شد، در این انتخابات مجموعا 124نفر به‌طور رسمی نامزد ریاست‌جمهوری شدند، خیلی زود بسیاری از نامزدها انصراف دادند و تعداد کسانی که وارد صحنه رقابت شدند به 96نفر کاهش یافت.

در روز ۵ بهمن ۱۳۵۸میلیون‌ها ایرانی پای صندوق‌های رای رفتند تا اولین رییس ‌جمهوری تاریخ ایران را انتخاب کنند. در این انتخابات که۶۷/۴درصد واجدین شرایط درآن شرکت کردند، درمجموع۱۴میلیون و۱۵۲هزارو ۸۸۷رای ازمردم اخذ شد که از این تعداد، ابوالحسن بنی‌صدر با کسب۱۰میلیون و۷۵۳هزار و۷۵۲رأی، به عنوان نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

بنی‌صدر روز ۱۵بهمن ۱۳۵۸سوگند ریاست جمهوری خورد و کار خود را در این سمت رسماً آغاز کرد. درمراسم تنفیذ ریاست جمهوری، حضرت امام خمینی(ره) تاکیدکرد: «من ازآقای بنی‌صدر می‌خواهم که مابین قبل وبعد از ریاست جمهوری دراحوال روحیایشان تفاوتی ایجاد نشود. تنفیذ ونصب اینجانب و رأی ملت مسلمان ایران محدود است به عدم تخلف ایشان از احکام مقدسه اسلام و تبعیت از قانون اساسی‌»

ریاست جمهوری بنی‌صدر تنها ۱۷ماه به طول انجامید. او در طول دوران ریاست جمهوری همکاری چندانی با نهادهای انقلابی نداشت و ازطرف افراد مختلف مورد انتقاد بود وکندی وکارشکنی‌هایی که در جبهه‌ های جنگ تحمیلی رخ می‌داد، آرام آرام محبوبیت او را در میان مردم کاهش داد.

بنی‌صدر ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ با حکم امام از فرماندهی کل قوا برکنار شد و اول تیر ۱۳۶۰ به دنبال تصویب طرح عدم کفایت سیاسی در مجلس شورای اسلامی در روز قبل از آن و به حکم امام خمینی (ره) از ریاست جمهوری عزل شد و هفتم مرداد ۱۳۶۰ از ایران گریخت‌.