جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

دستور استاندار آذربایجان شرقی برای ورود صنعت چاپ استان به سامانه بهین یاب - نمایش محتوای خبر

 

 

دستور استاندار آذربایجان شرقی برای ورود صنعت چاپ استان به سامانه بهین یاب

استاندار آذربایجان شرقی آمادگی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان را برای اختصاص سهمی از تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و تولیدی به صنایع چاپ و بسته‌بندی اعلام و تاکید کرد: اتحادیه و تعاونی چاپخانه داران استان با همکاری اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت و معدن و تجارت باید برای تحقق این مهم اقدام کنند.

دستور استاندار آذربایجان شرقی برای ورود صنعت چاپ استان به سامانه بهین یاب

اسماعیل جبارزاده روز یکشنبه در بازدید از یکی از کارخانه های فعال در صنعت چاپ استان با اشاره به تاریخ پرافتخار صنعت چاپ در تبریز به عنوان خاستگاه و مهد این صنعت اظهار کرد: بر این اساس باید تمهیدات لازم برای ثبت نام صنایع چاپ آذربایجان شرقی در سامانه 'بهین یاب' جهت بررسی پرونده در کارگروه رفع موانع تولید فراهم شود.
وی با اشاره به فعالیت 331 واحد چاپ در استان، گفت: صنعت چاپ ما باید حرف اول را بزند و در این راستا باید تعداد واحدهای بزرگ صنعت چاپ را افزایش دهیم؛ البته این به معنی بی‌توجهی به واحدهای کوچک نیست.
وی افزود: خوشحالم از اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دولت یازدهم نگاه ویژه ای به بخش فرهنگ وهنر دارد.
وی ادامه داد: هدف از این بازدید، آماده کردن فضای استان برای بزرگداشت دویستمین سال ورود صنعت چاپ به ایران و تاسیس نخستین چاپخانه کشور در تبریز است.
استاندار آذربایجان شرقی، این رویداد بسیار مهم را نشان‌دهنده وجود زمینه‌های فرهنگی و هنری در شهر تاریخی تبریز عنوان کرد و گفت: باید به مناسبت‌های مختلف تاریخ درخشان و پرافتخار خود را یادآوری و با تکیه بر گذشته برای ساختن آینده‌ای روشن تلاش کنیم.
وی با بیان این که صنعت چاپ یک صنعت ماشین‌محور نیست، افزود: محصولی که از صنعت چاپ بیرون می‌آید آمیزه‌ای از هنر و استعداد استو حضور افراد خوش‌فکر و هنرمند در این صنعت نیز همین را نشان می‌دهد.
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: امروز با وجود توسعه وسایل ارتباط جمعی که می‌توانند جایگزین کتاب و روزنامه‌ها شوند، کتاب و مطبوعات، جایگاه خود را حفظ کرده‌اند و خاستگاه کتاب نیز چاپ‌خانه است.
جبارزاده افزود: امروز هر کسی که بتواند علاوه بر خود، واسطه روزی‌رسانی به خانواده دیگری هم شود از نظر ما انسان مقدسی است و ما از تمام کسانی که برای دیگران شغل ایجاد می‌کنند حمایت می‌کنیم.
وی با بیان این که حل مشکلات در حوزه‌های مختلف نیازمند نگاه علمی و ارایه راهکارهاست، افزود: افزایش تولید گندم از 200 هزار تن به 800 هزار تن در سه سال گذشته نمونه‌ای از این رویکرد است.
استاندار آذربایجان شرقی از فعالان صنعت چاپ استان نیز خواست با بررسی همه‌جانبه مسایل و مشکلات این صنعت، بسته پیشنهادی خود را برای حل مشکلات ارایه کنند.
وی تاکید کرد: صنعت چاپ باید بخشی از تولید ناخالص داخلی و اشتغال استان را به خود اختصاص دهد و بتوانیم متقاضیان خدمات چاپ و بسته‌بندی را از واردات بی‌نیاز کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: صنعت چاپ از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی در حوزه فرهنگ و هنر نقش مهمی ایفا می کند.
محمد محمدپور افزود: فعالان حوزه چاپ در آذربایجان شرقی با تکیه بر توانمندی خود آورده های بسیاری به استان داشته اند.
وی تاکید کرد: باید برای نوسازی و نوآوری در این صنعت از طریق حمایت های دولتی و ارائه تسهیلات بانکی کمک کنیم.
محمدپور با اشاره به توجه ویژه مدیریت ارشد استان نسبت به حوزه فرهنگ، گفت: صنعت چاپ می تواند در حوزه فرهنگ و هنر ارزش افزوده ایجاد کند.
در این نشست تعدادی از فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی استان نیز با بیان بخشی از توانمندی‌های استان در این حوزه، خواستار حمایت دولت از توسعه صنعت چاپ و فعالیت بخش خصوصی در این زمینه شدند.
استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت گرامی‌داشت روز ملی صنعت چاپ و دویستمین سالگرد تاسیس نخستین چاپخانه کشور در تبریز، از یکی از شرکت های موفق چاپ و بسته‌بندی در شهرک صنعتی عالی‌نسب بازدید کرد.
نخستین چاپخانه ایران برای چاپ متون و کتاب های فارسی در دوره ولایتعهدی عباس میرزا، نایب السلطنه فتحعلی شاه قاجار در تبریز به راه افتاد. 
عباس میرزا نایب السلطنه ، میرزا زین العابدین تبریزی را مأمور فراگیری فن چاپ و به راه انداختن چاپخانه در تبریز کرد. 
میرزا زین العابدین تبریزی به سال ۱۲۳۳ هجری قمری(حدود 1195 شمسی) اسباب و آلات چاپ حروفی را به تبریز آورد و تحت حمایت عباس میرزا نایب السلطنه که در آن زمان حکمران آذربایجان بود، مطبعه کوچکی برقرار کرد.