جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

دریاچه ارومیه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

دریاچه ارومیه

Loading the player...

دریاچه ارومیه جزو تالابهای بزرگ دنیا با ارزش­های کم نظیر زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی بشمار می رود. تولید آرتمیا، جلبکهای تک سلولی و پرسلولی، وجود انواع نمکهای با ارزش، لجن سیاه با خواص داروئی ویژه و جاذبه های توریستی دریاچه ارومیه، پتانسیلهای اقتصادی – اجتماعی بسیار با ارزشی بودند که در اثر خشک شدن دریاچه رو به نابودی هستند.

دریاچه ارومیه به عنوان یک اکوسیستم آبی بی نظیر، فاکتور کلیدی آب و هوای خوب و جذاب منطقه بود، مهاجرت سالانه دهها هزار پرنده به دریاچه ارومیه، آنرا به یک تالاب بین المللی کم نظیر تبدیل کرده بود و فعالیتهای اقتصادی و جذب شدن تعداد کثیری از مردم کشورمان و همچنین گردشگران خارجی به دریاچه ارومیه باعث ایجاد اشتغال و رمز توسعه فرهنگی منطقه بشمار می رفت.  

عواملی نظیر تغییر اقلیم، سنتی بودن و راندمان پایین سیستم آبیاری کشاورزی، ناهماهنگی الگوی کشت با شرایط بحرانی منطقه، تخلیه سفره های زیر زمینی و به هم خوردن تعادل بین آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی، توسعه غیر مسئولانه سد سازی، انتقال بی رویه آبهای سطحی و زیرزمینی برای مصارف صنعتی و آبزی پروری، عدم مدیریت علمی منابع آبی در شرایط بحرانی و در کل عدم رعایت حق آبه دریاچه باعث تشدید بحران شد.  

بنظر می رسد اگر متخصصین و مسئولین محترم برنامه های اجرایی کوتاه مدت فوری برای نجات دریاچه ارومیه ارائه ندهند قطعا منجر به خشک شدن کامل آن خواهد شد و در پی وقوع یک فاجعه زیست محیطی، فاجعه انسانی بزرگتری نیز ممکن است رخ دهد. لذا با توجه به اهمیت موضوع ،مستندی با عنوان "دریاچه ارومیه گذشته، حال، آینده" در شبکه سهند تولید شده است.

عوامل تولید برنامه عبارتند از :

تهیه کننده، محقق و نویسنده : حسن علیزاده پروین

گوینده : مهرداد وحدتی

تصویربردار : مقصود حق آخری

دستیاران تصویر : مرتضی محمد پور – ناصر جهدی – یونس خیری

دستیاران تهیه کننده : حمیدرضا رشیدی – جعفر آقازاد

تدوین، صداگذاری و انتخاب موسیقی : نادر رباطی

گرافیک و انیمیشن : هادی حسن زاده

صدابرداران : بهنام ابوالحسنی – اسماعیل محمدی

دستیار صدا : حامد اصغری راد

{gallery}daryache{/gallery}