سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

حرمت میزبان به جای آوریم - نمایش محتوای خبر

 

 

حرمت میزبان به جای آوریم

طبیعت با وجود تهدیدهایی که از طرف نوع بشر شده ، همواره میزبانی شایسته برای صفابخشی به انسانها بوده و با آغوش باز پذیرای مهمانانش شده است و امروز فرصت غنیمتی است که حرمت این میزبان را به جای آوریم.

حرمت میزبان به جای آوریم

با وجود بارش برف در دهه نخست بهار و حاکم بودن سرمای هوا در آذربایجان شرقی ، تجلی بهار را امروز شهروندان تبریزی با حضور در دامان با لطف و صفای طبیعت به نمایش گذاشتند.
امروز در آخرین روز تعطیلات نوروزی مردم تبریز به رسم کهن مردم ایران زمین ، طبیعت گردی را بر خانه نشینی ترجیح دادند تا هم در کنار خانواده و دوستان از آخرین ساعت های تعطیلات نهایت استفاده را برده باشند و هم ریه های خود را با هوا پاک بهاری تسویه کنند . 
برخی بر این باورند که در روز سیزده بدر باید برای راندن نحسی از خانه بیرون رفت و نحسی را در طبیعت به در کرد؛ اما هر چه هست امروز ، روز شادی ایرانی هاست، میزبانشان دلی فراخ و سفره ای گشاد و رویی با نشاط دارد و همه را به گرمی می پذیرد.
اما آنچه میزبان را می آزارد آتشی است که در دلش می نهند؛ آزار و اذیت فرزندانش (حیوانات ) و خسارت به اموالش ( درختان و گیاهان) ؛ از این رو آداب مهمانی را باید به جای آورده و در نگهداری از طبیعت و حفظ زیبایی و سلامت آن چون فرزندان خویش پاسداری کنیم.
معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی احترام به طبیعت و مراقبت از سلامت و زیبایی آن را وظیفه یکایک شهروندان دانست و گفت: در چنین روزی که حضور مردم بیش از تحمل طبیعت است ؛ با ایجاد آلودگی صوتی، ایجاد زباله و بر افروختن آتش چهره محیط زیست به هم می خورد.
میر محسن حسینی با اشاره به همکاری تشکل های مردمی زیست محیطی در خصوص ترویج فرهنگ طبیعت گردی و توزیع کیسه های زباله برای بازگرداندن زباله تولیدی از دامن طبیعت ، گفت: گروه های عملیاتی محیط زیست هم اعم از ماموران و محیط بانان ، آموزش های لازم را در زمینه رفتار با طبیعت و پیشگیری از حوادث و آتش سوزی را به طبیعت گردان ارائه می کنند.
حسینی با تاکید بر مراقبت بهینه از طبیعت توسط مردم، خاطرنشان کرد: مردم از روشن کردن آتش در جایی که گیاه روییده اجتناب کرده و تا حد امکان غذای آماده با خود به همراه داشته باشند و در صورت لزوم در جایی که پوشش گیاهی نبوده و در محل های تعبیه شده آتش روشن کنند و هنگام مراجعه از خاموش شدن آتش مطمئن شوند.
وی با اشاره به اینکه در فصل زایش حیات وحش قرار داریم و هر گونه شکار ممنوع است، اظهارکرد: برخی گونه های جانوری در معرض تهدیدند و شکار در این برهه زمانی باعث انقراض آنها می شود .
معاون طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بر ضرورت خودداری از رها سازی ماهیان زینتی ( ماهی قرمز ) در رودخانه ها و برکه ها تاکید کرد و افزود: این امر ضمن بر هم زدن موازنه اکولوژیکی، باعث آسیب رساندن به محیط زیست و تهدید سایر گونه های آبزی در طبیعت می شود.
به هرحال ما مردم ایران زمین که نسبت به رفتار خود و فرزندانمان در مهمانی ها حساس هستیم باید در مهمانی طبیعت نیز حساسیت لازم را داشته باشیم. 
در تقویم رسمی ایران سیزده فروردین (سیزده بدر) روز طبیعت نامگذاری شده و از تعطیلات رسمی است.