جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

حاشیه نشینی ناهنجاری اجتماعی را تحمیل جامعه می کند - نمایش محتوای خبر

 

 

حاشیه نشینی ناهنجاری اجتماعی را تحمیل جامعه می کند

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ در حال تحمیل برخی ناهنجاری های اجتماعی است.

حاشیه نشینی ناهنجاری اجتماعی را تحمیل جامعه می کند

حجت الاسلام حکمتعلی مظفری در همایش ملی شهرسازی، امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری در تبریز، اظهار کرد: بر اساس قانون اساسی، بحث پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه با فساد، از تکالیف مهم قوای قضائیه و مجریه محسوب می شود.

وی افزود: دستگاه های اجرایی به همراه دستگاه قضایی، به درک مهمی از ضرورت پیشگیری از وقوع جرم رسیده اند که زمینه ساز ارتقای زیست شهری و تامین امنیت مدنی خواهد بود.

حجت الاسلام مظفری همچنین گفت: محیط، موضوعی است که شاکله اجتماعی را تشکیل می دهد و در متون دینی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: همایش شهرسازی و امنیت، با نگاهی نو در پی تاثیرگذاری و تاثیرپذیری محیط در طبع و فطرت انسان ها است.

حجت الاسلام مظفری کاهش جرم خیزی در فضای عمومی شهری را هدف برگزاری این همایش است.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: موضوع پیشگیری در حال رسیدن به جایگاه حقیقی خود است و درکنار مباحث محیطی، بحث امنیت، هم از حیث شرعی و هم از نقطه نظر قانونی، مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی مورد توجه واقع نشده است،گفت: آیین نامه قانون آپارتمان نشینی، تکمیل شده و بر این اساس، اولین شناسنامه فنی، در شهر تبریز اجرا می شود.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی ضرورت پیشگیری از وقوع جرم در زمینه خرید و فروش و روابط مالی افراد را یادآور شد و افزود: بیش از80 درصد پرونده های حقوقی و جزایی سیستم قضایی، نشان می دهد جامعه به یک مریضی واگیر دچار شده است، بر این اساس، آسیب های روابط تجاری باید مورد پیشگیری واقع شود.

حجت الاسلام مظفری یادآور شد: طبق قانون باید همه معاملات مربوط به اموال منقول و غیرمنقول در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود اما در عمل متاسفانه این قانون اثرگذاری خود را از دست داده است.

مظفری اظهارکرد: اسلام به مالکیت خصوصی افراد احترام قایل است اما درعین حال، نظم بخشی به اموال خصوصی را هم ضروری می داند.

وی قوانین و بستر حقوقی در حوزه امنیت محیط­ های شهری، نگرش اسلام به موضوع پیشگیری از وقوع جرم در محیط­ های شهری، روش­ های تحقق امنیت در شهرهای ایرانی - اسلامی، جنسیت و فرهنگ درامنیت شهری، مدیریت و فناوری­ های نوین درارتقای امنیت شهری، راهکارهای طراحی برای دستیابی به محیط­ های امن شهری، روش­های سرمایه­ گذاری در حوزه امنیت شهری، امنیت شهری و توسعه گردشگری و آینده­ پژوهی وقوع جرم در محیط­های شهری ، توسعه پایدار و کاهش جرم در محیط های شهری، را با هدف کاهش جرم از محورهای همایش یاد شده عنوان کرد.