جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

حاشیه ای بر حاشیه نشینی در تبریز - نمایش محتوای خبر

 

 

حاشیه ای بر حاشیه نشینی در تبریز

اینجا تبریز است و بر بام این شهر تاریخی که قدمتش به بلندای تاریخ می رسد ایستاده ام؛ از بالای کوه عینالی تمام شهر دیده می شود و نمایی زیبا از شهر اولین ها، شهر ستار خان ها و باقرخان ها شهر علامه امینی ها و شهریارها در گستره نگاهم قرار دارد.

حاشیه ای بر حاشیه نشینی در تبریز

از کوه که پایین می آیم، وارد قسمتی از شهر می شوم که عنوان حاشیه شهر را به خود گرفته، در اینجا نوع زندگی متفاوت تر است؛ اینجا دل ها به هم نزدیک تر است همسایه از حال همسایه خبر دارد، کودکان هنوز بازی های قیدمی انجام می دهند و بوی زندگی جاری است .
می توان فرش های تازه شسته شده را در پشت بام خانه ها مشاهده کرد؛ خانه های این قسمت از شهر هنوز شکل و ظاهر قدیمی را به خود دارد و از خشت های نیمه پخته شده تزیین شده اند؛ کوچه های باریک و تنگ، پله های غیراستاندارد و بلند و کوتاه خنده معصومانه کودکانی که در این پله ها با هم بازی می کنند.
اینجا عنوان حاشیه شهر را بخود گرفته ولی می توان گفت ماها که در مرکز شهر زندگی می کنیم در حاشیه مانده ایم؛ ما از زندگی فقط زندگی ماشینی را تجربه کرده ایم؛ اینکه برای امرار معاش خود از صبح تا شب کار کنیم و آخر شب خسته برای صرف شام و استراحت شبانه در خانه هایمان جمع شویم.
درست است که مردم این قسمت از شهر نسبت به دیگر شهروندان دارای مشکلات بیشتری هستند ولی مهربانی در کوچه های آن جاری است؛ همسایه ها از حال هم با خبرند و هنوز دید و بازدید های هفتگی و ماهانه در میان این مردمان جاری است و اگر برای یکی از آنها مشکلی پیش آید، دیگران برای کمک رسانی بسیج می شوند.
داستان زندگی هر یک از ساکنان این بخش از شهر جالب و شنیدنی است و هر یک از آنها با ارزوهای بزرگ به تبریز کوچ کرده اند، ولی در حاشیه این شهر بزرگ جا مانده اند.
پای سخنانشان که می نشینی می بینی هر کدام از آن ها برای خود در روستا ها و شهرهای کوچک خود زندگی بسیار بهتری نسبت به وضعیت کنونیشان داشته اند، ولی آمدند شاید به رویاهای خود که زندگی ماشینی زیبا و مدرن در شهر بزرگ است دست یابند.
ولی غافل از این بودند که هوای شهرهای بزرگ به زیبایی روستا و شهر کوچکشان نیست و زندگی در آن به راحتی زندگی که داشتند، نیست؛ شهر بزرگ مشکلات و گرفتاری های بزرگتری را دارد؛ بسیاری از اینها که آمده اند دیگر پای برگشتن ندارند .
شاید در نگاه اول بنظر برسد در این قسمت از شهر بیماری و مشکلات بهداشتی بسیاری غریبان گیر مردمانش باشد، ولی باروی کار آمدن دولت تدبیر و امید حاشیه شهرها در حوزه بهداشت و درمان مورد توجه مسوولان قرار گرفت و مجتمع سلامت در طرح تحول سلامت در شهر اولین ها با رویکرد در حاشیه شهر آغاز بکار کرد.
در دولت تدبیرو امید نگاه ها به این قسمت از شهر متفاوت تر از سال های گذشته شد و مسئولان نیز اهتمام ویژه ای برای رسیدگی به این بخش را دارند.
شهردار تبریز نیز در خصوص آغاز طرح ساماندهی مناطق حاشیه نشین این کلانشهر می گوید: مدیریت شهری در فاز نخست احداث واحدهای مسکونی مقاوم در محدوده شهرک ارم را در دستور کار قرار دارد.
صادق نجفی افزود: بیش از نیم میلیون نفر از جمعیت این شهر در مناطق حاشیه شهر زندگی می کنند که این موضوع از نقطه نظر مدیریت بحران قابل تامل است.
شهردار تبریزبا اشاره به جنبه های اجتماعی و فرهنگی این طرح افزود: بیشتر حاشیه نشینان تبریز به صورت گروهی یا خویشاوندی در این مناطق ساکن هستند و علاقه ای به ترک منزل و یا خانه خود ندارند و این امر شهرداری تبریز را ناگزیر کرده که در مرحله اول به ساخت 220 واحد در طرح اسکان حاشیه نشینان اقدام کند.
وی از رسانه ها نیز خواست تا در مورد خطراتی که مناطق حاشیه نشین و ساکنان آن را تهدید می کند، اطلاع رسانی کنند و اظهار کرد: شهرداری تبریز برای حل معضل حاشیه نشینی عزم جدی دارد، ولی دراین راه به مشارکت برخی از مدیران ادارات، واحدهای فرهنگی و رسانه ها برای فرهنگ سازی در زمینه اهمیت ساماندهی این مناطق نیاز دارد.
وی با اظهار تاسف از گسترش روزافزون حاشیه نشینی در شهر تبریز گفت: همه نهادهای شهری در ساماندهی وضعیت حاشیه نشینی در تبریز مسئول هستند و انتظارداریم تمامی دستگاه های عمرانی از قبیل استانداری، فرمانداری و اداره کل راه و شهرسازی دراین زمینه به شهرداری تبریز کمک کنند.
محمد صادق پورمهدی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیزحاشیه نشینی در تبریز را یکی چالش های مهم این کلانشهر عنوان کرد و گفت: در طول دو سال گذشته و در راستای بهبود وضعیت مناطق حاشیه نشین کارهای خوبی در زمینه مسیر گشایی دراین مناطق آغاز شده که با به سرانجام رسیدن آنها کاهش معضلات حاشیه نشینی در شهر را شاهد خواهیم بود.
شهر تبریز با یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت در شمال غرب کشور قرار دارد؛ در زمان حاضر بیش از 30 درصد جمعیت این کلانشهر در مناطق حاشیه ای سکونت دارند.