جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

جهش کیفیت در رسانه ملی/HD شدن ۱۲ شبکه تلویزیون - نمایش محتوای خبر

 

 

جهش کیفیت در رسانه ملی/HD شدن ۱۲ شبکه تلویزیون

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی از جهش کیفیت در رسانه ملی و HD شدن ۱۲ شبکه تلویزیون خبر داد.

جهش کیفیت در رسانه ملی/HD شدن ۱۲ شبکه تلویزیون
به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، مهندس مرتضی صفری اظهار داشت: 8/8/88 آغاز مسیر تلویزیون دیجیتال و 9/9/99 تکمیل پخش دیجیتال همه شبکه ها در اقصی نقاط کشور و مناطق تحت پوشش دیجیتال در راستای برقراری عدالت رسانه ای و آغاز پخش HD دوازده شبکه سراسری خواهد بود.
 
وی با تاکید بر توان داخلی این اتفاقات مهم افزود: پروژه اول این طرح ، پخش HD دوازده شبکه سراسری در کشور خواهد بود.
 
مهندس صفری با بیان اینکه همزمان با توسعه شبکه های تلویزیونی دیجیتال HD ، واحد فرستنده های تلویزیونی و اف ام مرکز آذربایجان شرقی نیز با تلاش و همت همکاران اقدام به نصب و راه اندازی فرستنده تلویزیونی TS4 در دو ایستگاه اصلی استان نموده اند، گفت: با تبدیل فرستنده TS3 به DVBT2 در این دو ایستگاه اصلی، از مورخه  9/9/99 کلیه شبکه های بسته های TS3 ,TS4 در مرکز استان  بصورت HD  با فرمت پخش DVBT2  و کدینگ HEVC پخش خواهد شد.
 
مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی اضافه کرد: به موازات افتتاح شبکه های HD ، شبکه تلویزیونی 4K نیز در مرکز استان در بستر TS5 آغاز بکار خواهد کرد.
 
مهندس صفری شبکه های TV1، خبر، نسیم،TV3، ورزش، پویا، مستند و  IFILM را جزو هشت شبکه پخش HD در بسته TS3 نام برد و اضافه کرد: چهار شبکه رادیو نما از TS3 پخش خواهد شد و در استان آذربایجان شرقی نیز شبکه های تلویزیونی بسته TS3 در تعدادی از شهرستانها از جمله مراغه، میانه، مرند، هشترود، اهر، آذرشهر و شبستر و ...  با کدینگ HEVC و فرمت پخش DVBT2 و بصورت HD پخش خواهد کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: چهار شبکه تلویزیونیHD  از جمله شبکه نمایش، تماشا، ایران کالا، افق و شبکه های الکوثر و PRESS نیز بصورت MPEG4 و ۱۴ شبکه رادیو نما نیز در بسته TS4 پخش خواهند شد.
 
وی نکته مهم و قابل توجه در خصوص دریافت شبکه های HD از TS3 و TS4 در مرکز استان و TS3 در شهرستانها را ضرورت تهیه گیرنده دیجیتال با قابلیت دریافت HD و DVBT2  و HEVC یا H265 عنوان کرد.
 
مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در توضیح پروژه دوم این طرح نیز ادامه داد: تکمیل پخش دیجیتال همه 21 شبکه تلویزیونی سراسری در اقصی نقاط کشور و استان و قابل دریافت برای همه اقشار جامعه در مناطق پوشش دیجیتال در راستای عدالت رسانه ای خواهد بود.
 
وی این نوید را داد که با بهره برداری از این طرح ، حدود ۹۶ درصد جمعیت استان ۲۱ شبکه تلویزیونی و ۲۳ شبکه رادیویی را از طریق گیرنده های خود بصورت SD دریافت می کنند.
 
مهندس صفری با قدردانی از حمایت های دکتر علی عسگری ریاست سازمان صدا و سیما و دکتر علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه و مجموعه همکاران فنی مرکز گفت: در همین راستا طرح تکمیل پخش دیجیتال همه 21 شبکه تلویزیونی در اقصی نقاط استان از مورخه 9/9/99 با راه اندازی چهار شبکه تماشا ، امید ، شما و ایران کالا روی بسته TS1 و TS2بصورت SD  اجرا خواهد شد و عملاً در کل مناطق تحت پوشش، دیجیتال در استان قابل دریافت برای تمام اقشار جامعه خواهد بود.
 
تعدادی از تلویزیون های نسل جدید قابلیت دریافت شبکه های HD وK  4 و با برچسب HEVC یا H265 را دارند و شهروندان محترمی که مایل به دریافت TS3 و TS4و TS5 و شبکه هایHD و 4K باشند باید اقدام به تهیه تلویزیون 4K یا گیرنده تلویزیونی و ست تاپ باکس هایی با قابلیت پشتیبانی HD و DVB-T2 و HEVC یاH265  کنند.
 
همچنین مخاطبان در صورت اختلال در دریافت شبکه های تلویزیونی از این تاریخ، گیرنده های تلویزیونی و ست تاپ باکس های خود را مجددا کانال یابی کنند.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ