جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

جهانگیری: رونق گردشگری زمینه ساز تقویت ثبات منطقه ای است - نمایش محتوای خبر

 

 

جهانگیری: رونق گردشگری زمینه ساز تقویت ثبات منطقه ای است

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اشتراکات و قرابت فراوان فرهنگی، تاریخی و زبانی میان کشورهای حوزه تمدنی آسیا، گفت: رونق صنعت گردشگری در این حوزه موجب تقویت ثبات منطقه می شود.

جهانگیری: رونق گردشگری زمینه ساز تقویت ثبات منطقه ای است

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نشست وزرای گردشگری مجمع گفت وگوی همکاری آسیا در تبریز، افزود: رونق گردشگری میان کشورهای حوزه تمدنی آسیا که دارای همسویی منافع می باشند موجب تقویت ثبات منطقه ای به ویژه امروز که منطقه خاورمیانه در نتیجه سیاست های کینه توزانه و تفرقه افکنانه به مأمن گروه های سلفی گری و تروریستی تبدیل شده است، می شود.
وی اظهار کرد: مسائل مشترک، ضرورت های مشترک و نگاه مشترک، همه ما را امروز در کنار هم قرار داده است تا به ظرفیت بزرگ گردشگری به عنوان زمینه و سرمایه مشترک پیش روی این بخش مهم جهان، بیشتر و بهتر بیاندیشیم.
جهانگیری ادامه داد: ما در اینجا به عنوان اعضای مجمع گفتگوی همکاری آسیا گرد آمده ایم تا از زاویه فرهنگ و مسئولیت کمیسیون فرهنگی مجمع، گردشگری را موضوع گفتگو و همکاری عملی خود قرار دهیم و خوب می دانیم که گفت و گو، درک متقابل و همکاری می تواند در همه زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای یکایک کشورها ظرفیت مکمل به وجود آورد و از تهدیدهای پیش رو در همه حوزه ها بکاهد.
وی با بیان اینکه 'گردشگری' یک میدان عرصه گمشده در این چشم انداز است، گفت: گردشگری یعنی میدان آشنایی و آشتی هر انسان و جامعه ای با انسان و جامعه های دیگر و با طبیعت و تاریخ و فرهنگ های دیگر؛ 'گردشگری' یعنی فهم زندگی و ابعاد گوناگون و کشف و استخراج منابع و ذخایر مختلف فرهنگی و تاریخی؛ پس بهتر آنکه از این منظر به مسئولیت نهادینه ای که در برابر یکایک ماست نگاه کنیم.
جهانگیری با اشاره به اینکه مجمع گفتگوی همکاری آسیا با امید به همگرایی و همکاری بیشتر میان جوامع و دولت های آسیایی تشکیل شده است، افزود: قدرت آسیا و توانمندی های منطقه ای برای ایفای نقش هایی نو در جهان جدید، انکارناشدنی است، پس این نهاد می تواند زمینه ساز گام هایی بلند در هر زمینه ای از توسعه باشد.
وی یادآور شد: امروز به وضوح می بینیم توسعه اقتصادی و صنعتی آسیا طی دهه های اخیر باعث افزایش نقش کشورهای این قاره در تعاملات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی درسطح بین المللی شده است و کشورهای امنِ منطقه که در این فرایند درست تر قرار گرفته اند، بهره بیشتری برده اند.
جهانگیری اضافه کرد: پس برنامه های مجمع گفتگوی همکاری آسیا برای افزایش تقاضا در زمینه اولویت های شش گانه آن یعنی 'علمی تکنولوژیک'، 'آموزش و توسعه منابع انسانی'، 'ارتباطات'، 'امنیت'، 'انرژی'، 'آب و غذا' و'فرهنگ و گردشگری' می تواند به توسعه پایدار و همه جانبه در آسیا و در جهان کمک های شایانی کند.
وی با بیان اینکه ما در اینجا باید به حسب وظیفه بیشتر به اولویت ششم بپردازیم، گفت: این قاره به واسطه گستردگی جغرافیایی، تاریخ کهن، تنوع قومی و فرهنگی و جاذبه های طبیعی از استعدادها و ظرفیت های بسیاری در گردشگری برخوردار است که با سیاستگذاری و برنامه ریزی درست، انتقال تجارب، تسهیل ارتباطات، گسترش آموزش، کشف و معرفی جاذبه های گردشگری و ایجاد زیرساخت ها و سازوکارهای موثر حقوقی و سیاسی و اقتصادی می تواند به توسعه عملی این بخش منجر شود.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: گردشگری امروز عنوان 'صنعتی درآمدزا و اشتغال زا' در جهان به خود گرفته است، اما بیش و پیش از آن باید در گسترش و تعیین مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی میان اقوام، جوامع و ملل مختلف، ارتقای فرهنگ گفتگو و مدارا، کاهش خشونت و تحقق دیپلماسی عمومی، کاهش ریسک و مخاطرات اجتماعی، افزایش امنیت همگانی و در مجموع پیشبرد توسعه پایدار و همه جانبه توجه داشت.
جهانگیری گفت: با تعامل میان ملت ها و تکیه برارزش های مشترک انسانی و تمدنی، می توان با مقابله با این تفکر شوم پرداخت و برای سعادتمندی ملت ها تلاش نمود.
وی افزود: متأسفانه یکی از دلایل افتراق و اختلاف میان کشورهای قاره کهن آسیا که گاهاً آنها را تا سرحد تنش، درگیری و جنگ های مخرب و طولانی مدت پیش برده است و به جدایی میان ملت ها انجامیده و ضربه های مهلکی را بر پیکر اقتصاد کشورها وارد آورده است، حضور و دخالت قدرت های بیگانه و فرامنطقه ای در جای جای این قاره بوده است.
وی اظهار کرد: حضور بیگانگان نه تنها کمکی به پیشرفت و توسعه آسیا ننموده است بلکه موجب ایجاد خاطره هایی تلخ از سال ها استعمار و استثمار منابع غنی کشورهای منطقه و به برده گرفتن سرمایه عظیم انسانی آنها بوده است.
جهانگیری گفت: وضعیت نگران کننده مردم کشورهای عراق، سوریه، یمن نتیجه این سیاست ورزی ها و اختلاف افکنی های بیگانگان است که ما امروز شاهد آن هستیم و امروز بیشتر از هر زمانی نیازمند همکاری جدی ملت ها برای ایجاد سازوکار منطقه ای و آسیایی برای حل بحران های این منطقه پرتلاطم و در عین حال راهبردی و حساس هستیم. 
وی، راه حل بحران های منطقه را متناسب با ویژگی های خاص فرهنگی، قومی و جغرافیایی منطقه و تنها با خواست و مشارکت خود مردم این کشورها دانست و گفت: در این میان ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و تمدن ممتاز خود می تواند سهم و نقش ویژه ای داشته باشد.
جهانگیری ادامه داد: اگر دیروز راه 'ابریشم' ایران را به 'مفصل' شرق و غرب تبدیل می کرد، امروز هم ظرفیت های فراوان گردشگری این کشور را در چهارراه و چهار فصل گردشگری و سفر قرار داده است و ایران در کنار ظرفیت های عظیم انسانی و فرهنگی و تاریخی خود، سرزمینی بسیار زیبا با تنوع اقلیم چهارفصل، با جاذبه های طبیعی فراوان در گوشه گوشه کشور از شمال تا جنوب، از غرب تا شرق و مرکز کشور است به گونه ای که در آثار مستشرقان و گردشگران منصف در طول تاریخ همواره به نیکی از این سرزمین یاد شده است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با درک این موقعیت و برای رهایی از اتکای بیش از حد بر درآمد نفت و بهره مندی از جاذبه های مختلف گردشگری توانسته است افق های تازه ای در حوزه های گردشگری اعم از گردشگری فرهنگی، تاریخی، زیارت، اقتصادی و سیاسی بگشاید و توسعه صنعت گردشگری را در صدر اولویت های خود قرار دهد.
جهانگیری گفت: سند چشم انداز بیست ساله توسعه کشور و پیش نویس برنامه ششم توسعه اهداف مهمی را برای صنعت گردشگری کشور ترسیم کرده است که می تواند در همکاری میان اعضای مجمع محل توجه باشد.
وی یادآور شد: همه ما آگاهیم که گردشگری اساساً مقوله ای میان فرهنگی و صنعتی میان بخشی است، از این رو تحقق اهدافی از این دست چه در سطح منطقه ای و چه در سطح ملی مستلزم همکاری و همراهی نهادهای حاکمیتی و مدنی است.
جهانگیری افزود: در اینجا باید همه دستگاه های مختلف با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نوان متولی اصلی این صنعت هماهنگ باشند و در سطح منطقه ای و قاره ای باید راه بر همکاری میان دولت، میان نهادها و شبکه های مردمی و میزان سازمان های ملی و جهانی گشوده شود.
وی با بیان اینکه در کشور ما توفیقات دولت در سه سال گذشته برای جذب گردشگران خارجی چشمگیر بوده است و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری توانسته است
توجیه اقتصادی پیدا کند، گفت: توافق برجام نقطه عزیمتی برای ایجاد شرایط مساعد توسعه گردشگری به شمار می آید و علاقمندی برای شرکت در بازار گردشگری ایران فرصت های جدیدی به وجود آورده است.
جهانگیری توضیح داد: باید با همفکری، همدلی و همکاری قدردان این فرصت ها باشیم و از آن برای توسعه مناسبات و تعاملات بین المللی و حضور موثر در منظورهای مالی واقتصادی صنعت گردشگری بهره گیریم.
وی،برگزاری این نشست و نشست هایی از این دست را از آن رو که مناسب ترین و ممکن ترین گونه های همکاری در توسعه گردشگری را به همراه دارد، فرصت های
مغتنم است، اظهار کرد: ما به عنوان جوامع بین المللی از دیرباز تاکنون زیسته های مشترک و پیوندهای مشترک داشته ایم و امروز می توانیم هم پیمانان خوبی در گردشگری باشیم.