سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

جمع آوری 73 میلیارد ریال زکات در آذربایجان شرقی - نمایش محتوای خبر

 

 

جمع آوری 73 میلیارد ریال زکات در آذربایجان شرقی

دبیر زکات آذربایجان شرقی از جمع آوری 73 میلیارد ریال زکات از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح این استان خبر داد.

جمع آوری 73 میلیارد ریال زکات در آذربایجان شرقی

حجت الاسلام قاسم محمدزاده در جمع عاملان و مبلغان زکات در کمیته امداد امام خمینی (ره) مراغه افزود: این میزان زکات نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر افزایش یافته که عمده محصولی که کشاورزان به عنوان زکات پرداخت کرده اند گندم و انواع میوه باغداران استان است.

وی اظهار کرد: پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 850 تن میوه از باغداران استان به عنوان زکات مستحبی جمع آوری شود که اعتبار بدست آمده از محل زکات صرف هزینه طرح های عمرانی و نیازمندان روستایی می شود.

حجت الاسلام محمدزاده، میزان پیش بینی جمع آوری زکات در این استان را 200 میلیارد ریال عنوان و اظهار کرد: برای تشریح اهمیت زکات و جمع آوری آن برای هر شش روستای استان نیز یک مبلغ به صورت ماهانه وظیفه سرکشی و تبلیغ را برعهده دارد.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) مراغه گفت: گندم کاران این شهرستان طی سال جاری یک میلیارد و 500 میلیون ریال زکات پرداخت کردند.

ایوب هاشمیان، افزود: این میزان زکات از آغاز برداشت محصول گندم تا پایان فصل برداشت جمع آوری شده که یک میلیارد ریال از این میزان برای عمران روستایی و 500 میلیون ریال نیز صرف کمک به نیازمندان می شود.

هاشمیان، ادامه داد: هم اکنون عاملان زکات در این شهرستان در بیش از 100 روستا فعال بوده و درحال جمع آوری زکات باغداران این شهرستان هستند.

مراغه قطب تولید محصولات باغی در آذربایجان شرقی بوده و 25 درصد میوه استان در این شهرستان تولید می شود.

هم اکنون حدود 20 هزار هکتار باغ در این شهرستان وجود دارد که هر سال حدود 280 هزار تن انواع میوه از آن ها برداشت می شود.

این شهرستان در زمینه زکات مستحبی رتبه نخست استان را دارد.

مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.