سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

جمع آوری دو هزار میلیارد ریال زکات در سطح کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

جمع آوری دو هزار میلیارد ریال زکات در سطح کشور

مدیرکل امور اجرایی زکات کشور از برگزاری جشنواره ملی زکات در سال آینده خبر داد و گفت: امسال دو هزار میلیارد ریال زکات جمع آوری شده است.

جمع آوری دو هزار میلیارد ریال زکات در سطح کشور

حجت الاسلام مهدی دهقان روز شنبه در نشست خبری در تبریز با بیان اینکه زکات جزو نظام ارزشی مسلمان بوده و در ایران نیز با توجه به استقرار حکومت اسلامی و ولایت فقیه از ارزش والایی برخوردار است، افزود: بالغ بر 80 درصد مردم کشور با زکات آشنا هستند.
وی یادآوری کرد: 78درصد زکات در خصوص فقرزدایی و امور محرومان و بقیه در بخش پروژه های عمرانی صرف شده که البته در مدیریت مصرف زکات اولویت مان رضایت مودیان می باشد.
وی زکات را بحثی فقهی و تخصصی دینی عنوان کرد و گفت: اکثر مردم به پرداخت زکات مبادرت می کنند ولی شیوه های پرداخت زکات متفاوت است که برای تجمیع زکات و مبارزه جدی با فقر، شورای مرکزی زکات کشور شکل گرفت.
مدیرکل امور اجرایی زکات کشور با اشاره به اینکه بحث شناسایی و ساماندهی فقر از کارهای اساسی کمیته امداد است گفت: به همین جهت دبیرخانه شورای زکات طبق مصوبه مجلس در کمیته امداد ایجاد شد.
دهقان ادامه داد: به خاطر شناخت اولویت ها در حوزه مبارزه با فقر دبیرخانه ستاد زکات در هر استانی تشکیل شده است.
وی صحت و سلامت دریافت زکات را از اهداف دبیرخانه برشمرد و گفت: برای انجام دقیق تر زکات نیاز به فرهنگ سازی داریم که دراین راستا استفاده از مبلغان در سطح وسیع و ارتباط چهره به چهره با کشاورزان جزو اهداف دبیرخانه زکات می باشد.
حجت الاسلام دهقان تعامل با آموزش و پرورش در خصوص آموزش زکات در کتاب های درسی، استفاده از پتانسیل حوزه های علمیه و سرباز طلبه، استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و تدوین پایان نامه را از دیگر اهداف دبیرخانه زکات اعلام کرد.
مدیرکل امور اجرایی زکات کشور ترویج زکات مستحبی و آشنا کردن مردم با ثمرات و جایگاه زکات مستحبی را از جمله اهداف دبیرخانه زکات دانست و گفت: با رویکرد فرهنگ سازی برای سال آینده هدف مان دریافت زکات بیشتر و تقویت جایگاه زکات در جامعه است.