جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

جشنواره چاپ باتیک در اسکو برگزار می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

جشنواره چاپ باتیک در اسکو برگزار می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره باتیک 25 تا 27 شهریور در اسکو خبر داد.

جشنواره چاپ باتیک در اسکو برگزار می شود

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی این سازمان، مرتضی آبدار اظهار کرد: به دلیل اهمیت ویژه صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی و نقش آن در ایجاد اشتغال و توسعه پایدار و با توجه به ثبت ملی چاپ باتیک به نام شهرستان اسکو این جشنواره برگزار می شود.
وی افزود: برگزاری جشنواره ها در حوزه صنایع دستی علاوه بر ایجاد ارتباط بین مردم و هنرهای سنتی، زمینه را برای جذب علاقمندان و جوانان به منظور اشتغال در عرصه صنایع دستی فراهم می کند.
وی با اشاره به جزئیات برگزاری آن گفت: طبق فراخوان منتشر شده هنرمندان می توانند از 12 تا 22 شهریور ماه آثار چاپ باتیک خود را (حداکثر 4 اثر) به دبیرخانه جشنواره برای داوری ارسال نمایند.
آبدار افزود: آثار ارسالی از تمام جهات مورد بررسی دقیق قرار می گیرند و تنها آثاری که تمامی مراحل تولید آن به صورت دستی و طبیعی صورت گرفته باشد به مرحله نهایی راه پیدا خواهند کرد.
وی گفت: این جشنواره در محل کانون فرهنگی آموزش و پرورش، واقع در سبزه میدان اسکو به مدت سه روز برپا و به سه نفر از برگزیدگان جوایزی اعطا می شود.
در حاشیه این جشنواره نمایشگاه دستاوردهای روستایی، بازی های بومی و محلی، نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه باتیک نیز برپا می شود.
روسری های کلاقه ای (چاپ باتیک ) شهرستان اسکو از جمله ظرفیت های مغفول مانده صنایع دستی آذربایجان شرقی است که با وجود داشتن مشتریان در آسیای میانه و ترکیه جای پای خود را در بازار داخلی باز نکرده است.
چاپ باتیک یا کلاقه ای از جمله هنرهای سنتی و بومی شهرستان تاریخی اسکو در 25 کیلومتری جنوب تبریز محسوب می شود که قدمت آن به بیش از 5 قرن قبل برمی گردد. 
امروزه روسری هایی که به این روش چاپ تولید می شوند، مشتریان پر و پاقرصی در ترکیه و جمهوری های آسیای میانه دارد. جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام. موضوع جالبی است و پیگیر این مسئله خواهم بود. علی یار ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ ۱۴:۲۲

علی یار
سلام. موضوع جالبی است و پیگیر این مسئله خواهم بود.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ ۱۴:۲۲