جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

جراحت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

جراحت

Loading the player...

داستان فیلم درباره گسستن اراده‌ها و شکستن غرورها و گره افکنی‌هایی ست که هیچگاه انسان در زندگی خویش نمی‌تواند آن‌ها را پیش بینی کند. لازم است مروری هر چند اجمالی به کل سریال داشته باشیم. 
سریال جراحت با تک‌گویی مامان لطیفه شروع می‌شود. او در مورد خودش همسر و زندگی‌اش و نیز بزرگ خان (امین تارخ) حرف می‌زند، در واقع می‌خواهد وصیت نامه‌اش را تنظیم می‌کند. با این شروع مخاطب متوجه می‌شود که با چه خانواده‌ای روبه‌رو است. داستان زندگی آدم‌هایی که در خانواده‌ای محکم، متدین و خانواده دوست زندگی می‌کنند. در سکانس‌های بعدی با بزرگ و نگرانی‌اش نسبت به پسرش روبه‌رو می‌شویم و سپس با کتک خوردن اسماعیل و ... (ماجراها و آدمهای داستان به ترتیب معرفی می‌شوند).

از نقاط قدرت جراحت این است که داستانش از مقدمه چینی ابتدایی بسیار خوبی برخوردار است و زمینه چینی آن به ابتدای داستان محدود نمی‌شود. یک صفحه سفید و بدون اسم شناسنامه به یک بحران در خانواده‌ای بدل می شود که تا به امروز به محکمی و استواری مشهور بوده است. این صفحه سفید که از روی اشتباه بزرگان خانواده سفید مانده است و نیز کینه پدر هوشی، داستان را به پیش می‌برد تا جایی که استحکام خانواده از بین می‌رود و تمامی حرمت‌ها شکسته می‌شود. جراحت از این قدرت برخوردار است که هر لحظه شوکی تازه به بیننده وارد نماید و این همه به معرفی درست شخصیت‌ها و فضای داستان در ابتدای سریال است. داستان‌های فرعی همچون رابطه خانم سهرابی با اسماعیل خیلی به موقع با داستان اصلی هم ردیف می‌شود به گونه‌ای که جزئی از داستان اصلی می شود. 

سریال جراحت بیشترین قدرتش را مدیون شروع زیبا و اثرگذارش است به گونه‌ای که به درستی توانست مخاطب را با فضای فیلم و آدم‌ها و شرایطی زندگی آن‌ها آشنا کند، زیبایی سریال جراحت به سادگی داستان آن است. هیچ حادثه عجیب و غریبی اتفاق نمی‌افتد بلکه داستان اشتباه‌های به ظاهر کوچکی است که هر انسانی احتمال دارد مرتکبش بشود داستان آدم‌هایی که به خود و روابطشان کاملا مطمئن هستند، ولی با لغزش‌های کوچکی آسیب می‌بینند. سریال جراحت که بسیار شبیه به دیگر نوشته‌های سعید نعمت‌الله است، به کمک نشان دادن مسائل خانوادگی و عاطفی سعی در رساندن پیامی خاص و البته اخلاقی است و توانسته است پیامش را بدون هیچگونه شعار زدگی منتقل نماید و در دام فیلم‌های سطح پایین عاطفی گرفتار نشود. 

سال تولید: 1395
سازنده: محمدرضا شفیعی
نویسنده: سعید نعمت‌الله
کارگردان: محمدمهدی عسگرپور
بازیگران:
ثریا قاسمی
امین تارخ
علی عمرانی
آتنه فقیه‌نصیری
رامین راستاد
هستی مهدوی فر
ملیشا مهدی نژاد
مهوش صبرکن
محمد عمرانی
کریم اکبری مبارکه


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام. پیشنهاد میکنم از فیلم های شاد و روحیه بخش به... نقاد ۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۰:۱۳

نقاد
سلام. پیشنهاد میکنم از فیلم های شاد و روحیه بخش به جای این فیلم های افسرده کننده استفاده نمائید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۰:۱۳