جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

تولید محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی مازاد بر نیاز است - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی مازاد بر نیاز است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه سلامت تولید محصولات و تامین امنیت غذایی به عنوان عوامل توسعه پایدار در الویت است، گفت: تولید انواع محصولات کشاورزی به جز دانه های روغنی مثل کلزا و مرکبات بیش از نیاز بوده و به خارج از استان صادر می شود.

تولید محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی مازاد بر نیاز است

کریم مهری روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: در سال زراعی جاری تولید گندم استان از 196 هزار تن به 400 هزار تن و مازاد بر مصرف استان رسید که موفقیت بزرگی است. 
وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 192 میلیون دلار صادرات محصولات و فرآورده های کشاورزی از جمله تخم مرغ، میوه های سردرختی مثل سیب و محصولات خشکبار، کشمش، پوست، ماهی و سالامبور از استان به کشورهای مختلف انجام شده است. 
وی همچنین در خصوص ذخیره سازی میوه شب عید، گفت: حدود 2هزار و 600 تن پرتقال و یکهزار تن سیب ذخیره شده و به جز میوه شب عید ذخیره کالاهای اساسی و راهبردی از جمله گوشت سفید و قرمز در استان انجام و به مقدار کافی وجود دارد.
مهری با اشاره به خسارت سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان گفت: کشاورزان استان پنج هزار و 500 میلیارد ریال متحمل خسارت شدند که امسال تا کنون یکهزار و 200 میلیارد ریال آن در بخش زراعت پرداخت شده و در بخش باغات نیز در حال پرداخت است. 
وی همچنین از اجرای طرح پهنه بندی در بخش کشاورزی خبر داد و افزود: اجرای این طرح در 21 شهرستان به پایان رسیده و از 244هزار بهره بردار کشاورزی 182هزار و 595 بهره بردار و از جمله 642 مرغداری به ثبت رسیده است. 
مهری بیان کرد: امسال استفاده از تسهیلات برای مکانیزه کردن بخش کشاورزی استان تا کنون یکهزار و 720 میلیارد ریال درخواست و تشکیل پرونده شده که متوسط جذب تسهیلات برای انجام این کار 380 میلیارد ریال بوده است.