جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

تولید تله تئاتر "سارای" در شبکه سهند - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید تله تئاتر "سارای" در شبکه سهند

تله تئاتر "سارای" برگرفته از داستان های فولکلور آذربایجان در صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی تولید شد.

تولید تله تئاتر

 

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، داستان "سارای" برای اکثر ترک ‌زبان‌ها بسیار جذاب و از جمله افسانه‌های مردمی در سرزمین آذربایجان است که به صورت‌های مختلف روایت شده و پیام اصلی و مشترک آن در تمام روایت‌ها، وفاداری، پاکدامنی، مظلومیت، حجب و حیای این دختر عشایری است.

سارای که مادرش را در کودکی از دست داده، در ایل با آیدین (خان چوپان) آشنا می‌شود. از طرفی خان هنگام شکار سارای را می‌بیند و شیفته او می‌گردد. بزرگان ایل با تقاضای وصلت خان با سارای مخالفت کرده، سارای و آیدین را نامزد اعلام می‌کنند. بیماری مادر آیدین، او را مجبور به ترک ایل و مراجعت به خانه می‌کند. او بعد از مرگ مادرش هفت شبانه روز به سوگ می‌نشیند. خان با همراهانش به ایل حمله کرده، با تهدید به کشتن پدر سارای و دیگر افراد ایل، سارای را ناگزیر به همراهی با خود می‌کند. سارای در انتظار برگشتن آیدین راه را طولانی می‌کند؛ اما سرانجام با نومیدی از فرارسیدن آیدین، خود را به داخل رودخانه (آرپاچایی) می‌اندازد تا تسلیم خان نشود...

گفتنی است تله تئاتر سارای قبلا چندین بار به روی صحنه رفته و با استقبال مردمی مواجه شده است. صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت های موجود با هدف حمایت از گروه های تئاتر استان و با همکاری مدیریت هنرستان هنرهای زیبای میرک تبریز اقدام به تولید نسخه تلویزیونی این نمایش در 50 دقیقه به زبان ترکی نموده است.

یونس مقدم تهیه کننده و کارگردان، ابراهیم عباسعلیزاده کارگردان بخش نمایش ، صمد زرگر نارنجی مدیرتولید، مرتضی هاشم پور نویسنده ، حسن حسین زاده - صمد آقایی -کمال پورفرج تصویربرداران،  مسعود ابراهیمی - قاسم اندرزگو - محمدحسین رحیمی صدابردار، امین افواجی تدوینگر – صداگذار – مسئول ‌جلوه های ویژه، زکیه جعفری برنامه ریز و مدیرصحنه، نعیمه سیدزاده طراح صحنه و لباس، مهناز سیفی گریمور، سئودا رضایی- بهنام پناهی- ابراهیم عباسعلیزاده - شهرام خزرایی - ایرج اوجه یاری - مهدی غنی لو - علی سلیمانی -  نسیبه سیدی گروه بازیگران تله تئاتر "سارای" هستند.