جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

توجه به بعد اسلامی علوم انسانی در دانشگاه ها راهکار رفع مشکلات جامعه است - نمایش محتوای خبر

 

 

توجه به بعد اسلامی علوم انسانی در دانشگاه ها راهکار رفع مشکلات جامعه است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: توجه بیشتر به بعد اسلامی علوم انسانی در دانشگاه ها راه برون رفت از مشلات امروز جامعه است.

توجه به بعد اسلامی علوم انسانی در دانشگاه ها راهکار رفع مشکلات جامعه است

آیت الله محی الدین حائری شیرازی روز سه شنبه در جمع اعضای دستگاه تعلیم و تربیت استان آذربایجان شرقی افزود: تعریف غرب از انسان با تعریف اسلام متفاوت است بطوری که از انسان و فلسفه‌ی وجودی او هیچ نمی‌داند.
وی با تاکید برا اینکه بر خلاف غرب، دین اسلام به انسان ‌شناسی حقیقی دسترسی دارد، گفت: باید در دستگاه تعلیم و تربیت ما نیز کتاب تربیتی بر اساس علوم انسانی اسلامی داشته باشیم.
آیت الله حائری شیرازی افزود: آموزش و پرورش ما هنوز از محدوده‌ی نظریات خارج نشده و در مسیری حرکت می‌کند که پایان آن تنها مدرک گرایی است.
وی با بیان اینکه این موضوع در خصوص حوزه نیز صادق است، اظهارکرد: حوزه نیز به جای اینکه اصول خود را حفظ کند از دانشگاه تقلید کرده است.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مدیریت اسلامی باید از خانواده آغاز شود و از همان ابتدا کودک در خانه طعم آزادی، کرامت انسانی، احترام و عشق را تجربه کند تا در مدرسه نیز تربیت ‌پذیر باشد.
وی اضافه کرد: آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه جزو کشورهایی هستند که در مورد آزادی اغراق می کنند و اساس مدیرت آنها دیکتاتوری است.
آیت الله حائری شیرازی با اشاره به بی‌عدالتی ‌های موجود در سازمان ملل، گفت: اینکه تنها پنج کشور دارای حق وتو هستند و می‌توانند با یک نظر در مورد دیگران تصمیم بگیرند نشان‌دهنده‌ بی‌عدالتی بزرگ است و کشورهای عضو نیز نه از سر اختیار که بلکه از سر ناچاری عضو این زورخانه شده‌اند.
مدیرکل اداره آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی نیز در این مراسم، گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کشور، تربیت انسان‌های فرهیخته و ادب آموخته و هدایت جوانان به سمت حیات طیبه است.
جعفر پاشایی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در راستای تعلیم و تربیت اقدامات خوبی انجام شده است؛ افزود: توجه ویژه ای در بحث نماز، قرآن، عترت و پیگیری موضوعات دارالقران‌ ها در دولت یازدهم در حوزه آموزش و پرورش شده است.
وی اظهارکرد: به عنوان مربیان و مسئولانی که وظیفه‎ تعلیم و تربیت نسل آینده کشور را بر عهده داریم، تلاش می کنیم تا این وظیفه‌ خطیر را به نحو احسن انجام داده و دانش‌آموزان را به سرمنزل مقصود برسانیم.