سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | پنج‌شنبه، ۹ تیر ۱۴۰۱

تمهیدات شبکه سهند در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) - نمایش محتوای خبر

 

 

تمهیدات شبکه سهند در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی امسال هم با توجه به موج پنجم بیماری همه گیر کرونا و شرایط خاص بهداشتی حاکم بر کشور، برای انعکاس هرچه بهتر عزاداری های مردم ولایتمدار و سوگواران حسینی در کلانشهر تبریز و نقاط مختلف استان در ایام شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و یاران باوفایشان برنامه‌های متعددی برای مخاطبان خود در نظر گرفته اند.

تمهیدات شبکه سهند در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)
به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی، شبکه استانی سهند علاوه بر پخش برنامه های روتین تبریزیم، عائله، ثقلین، جدول، عطر آدینه و پیام جمعه که حادثه عظیم عاشورا و پیامدهای آن را در دنیای اسلام به صورت ویژه بررسی میکنند ، ویژه برنامه های " حسین عزاسی " ؛ " هیئت " و "کندیمیزین عزا گونلری " را هم تقدیم سیاه پوشان حسینی می نماید. همچنین عزاداری هیئت رزمندگان اسلام در سنگفرش مصلای اعظم امام خمینی (ره) هر روز صبح از ساعت 7:30 تا 9:00 در برنامه چای نبات به صورت زنده پوشش داده میشود. علاوه براین در روزهای تاسوعا و عاشورا هم عزاداری مردم مومن و خداجوی تبریز از محل سنگفرش مصلی به صورت زنده از ساعت 11:00 به روی آنتن می رود. پوشش لحظه به لحظه این عزاداریها با پخش نماز ظهر به پایان می رسد. پخش زنده مراسم شام غریبان سومین امام شیعیان جهان و هفتاد و دو تن گل پرپر شده صحرای کربلا از ساعت 19:00 تا اذان مغرب از دیگر برنامه های شبکه سهند در ایام عزاداری حضرت سیدالشهداء است.  
 
صدای استانی مرکز آذربایجان شرقی هم از ابتدای محرم تا سومین روز شهادت سید و سالار شهیدان و هفتاد و دوتن از یاران گلگون کفنشان با ویژه برنامه " محفل محرم " مخاطبان خود را همراهی میکند. این برنامه زنده هر شب از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه آن را به روی آنتن می رود. رادیو آذربایجان شرقی در روزهای تاسوعا و عاشورا هم ویژه برنامه های " علمدار " و "عاشورا سسی " را تقدیم مخاطبان عزادار خود می کند.   
 
در این برنامه ها سعی می شود با دعوت از کارشناسان حوزه و اساتید دانشگاه، مداحان و ذاکرین اهل بیت، پخش عزاداری های سالهای گذشته ، پخش گزارش از عزاداریهای مردم در نقاط مختلف شهر، برقراری ارتباط با شهرستانهای استان و همچنین مراکز استانی و پخش نوحه های ترکی و فارسی از مداحین نامی محلی و کشوری لحظاتی مملو از معنویت برای شنوندگان رادیو خلق شود.  
 
رادیو برون مرزی این مرکز هم برای شنونده های ترک زبان خود در آن سوی مرزهای میهن دو ویژه برنامه برای شب تاسوعا و شب عاشورا به صورت زنده پخش می کند. این ویژه برنامه ها از ساعت 19:15 به مدت 60 دقیقه به روی آنتن خواهدرفت. علاوه براین ،  پخش برنامه های بیر ایچیم عشق – مشکات - سخنرانی – شناور - سلام دینله ییجی – نمایش – چراغ – پرسپکتیو - فضولی ایله گوروش از دیگر تمهیدات رادیو برون مرزی برای شنوندگان آذری زبان جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز می باشد. در این برنامه ها آیتم های مختلفی چون روضه خوانی و مرثیه سرایی توسط مداحان تراز اول تبریز، تبیین هدف قیام امام حسین علیه السلام، تاکید بر مسائلی همچون امر به معروف و نهی از منکر – لزوم ولایتمداری – ایثار جان و خون در راه دین ، سفارش به عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، پخش سخنرانی های ویژه ایام محرم ، پخش عزاداری مربوط به هر شهید عاشورا و بیان خلاصه ای از زندگی و نحوه شهادت ایشان،  پخش فرمایشات رهبری در خصوص قیام سید الشهدا - امر به معروف و نهی از منکر - اهمیت سوگواری و درس گرفتن از مکتب عاشورا ، و همچنین نقش و تاثیرگذاری قیام عاشورا در نهضت عاشورایی امام راحل علیه رژیم پهلوی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب ، و شرح نوشته ها و اشعار فضولی و معرفی کتاب حدیقه السعدا در باب عزاداری و مقتل خوانی به زبان ترکی گنجانده شده است که اول تا سیزدهم محرم تقدیم مخاطبان این رادیو در جمهوری آذربایجان و باکو می شود. 
 
گفتنی است معاونت اطلاعات و اخبار مرکز آذربایجان شرقی هم با تهیه گزارش از نصب پرچمهای عزا برای ایام شهادت امام حسین (ع) و آماده سازی شهر، پوشش عزاداری ها و مراسمات مربوطه در سنگفرش مصلی امام خمینی (ره) - بیت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز – امامزاده ها و مکان های مقدس ، و پوشش خبری نماز ظهر روزهای تاسوعا و عاشورا؛ و انتشار آنها در صفحات خود در شبکه های اجتماعی فضای مجازی مردم استان را در جریان برنامه‌های محرم قرار می دهد.
 
معاونت فضای مجازی این مرکز هم همپای دیگر بخشها در ایام حزن و اندوه شهادت آقا اباعبدالله و بهترین یارانشان با تولید ویدئوکلیپ – اینفوگرافی – عکس نوشت – موشن گرافی در خصوص حادثه عظیم کربلا و پیامهای عاشورایی -عکس و فیلم عزاداری و مداحی - اطلاع رسانی درمورد برنامه های عزاداری های حسینی - روز شمار محرم و .. مخاطبان خود را همراهی میکند.